Na hradě Děvičky na Pálavě začala sanace poškozeného zdiva. Ničí ho zejména turisté

8. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zřícenina hradu Děvičky na Pálavě

Dělníci začali opravovat zříceninu hradu Děvičky na Pálavě. Kulturní památka chátrá dlouhodobě. Na vině je mimo jiné i velký počet turistů, kteří často zbytky historického zdiva ničí.

Peníze na sanaci shání spolek Památky Pálavy od dárců. Dobrovolným vstupným může přispět každý, kdo na hrad přijde. „Na Pálavu jezdím dlouhodobě, dívám se na hrad a vidím, jak tu lidí chodí a destruují ten hrad. Druhým důvodem bylo to, že jsem si tu postavil dům a nechtěl jsem to nechat jen tak,“ říká prezident spolku Marek Ševeček.

„Jsou to čtyři roky, co jsme tu byli naposledy. Zaplatit vstupné by nám nevadilo, pokud je to na dobrou věc, aby to tu nechátralo, aby se měli turisté kam podívat,“ říká jedna z návštěvnic.

Zřícenina stojí v Chráněné krajinné oblasti, při práci proto musí dělníci postupovat opatrně, aby nepoškodili chráněné rostliny. Sanaci zdiva by mohlo zkomplikovat i hnízdění rorýsů. Ještě v tomto roce by dělníci měli stihnout práce za zhruba milion korun. Celkové náklady budou ale asi desetkrát vyšší.

Spustit audio

Související