Na Bílou sobotu hoří ohně, Je to symbol světla, které přišlo s Kristem do světa
Dnes je Bílá sobota. Církev jí někdy nazývá aliturgickým dnem, protože se dnes zásadně neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a případně svátosti smíření. Hlavním obřadem je tak noční vigilie, bdění.
Přes den zůstávají katolické kostely neozdobené, nehraje v nich hudba, lidé do nich mohou přicházet v tichosti, modlit se a poklonit symbolickému Kristovu hrobu. Večer pak součástí vigilie bývají také křty, většinou dospělých lidí, kteří se rozhodli stát křesťany.
A před kostely večer hoří ohně symbol světla, které s Kristem přišlo do světa.
Kroměřížský farář Vít Hlavica říká, že v kostele se zhasnou všechna světla a věřící se shromáždí před kostelem, kde je zapálen velikonoční oheň. Kněz s asistencí vycházejí z kostela v bílých rouchách a s velikonoční svící tzv. „paškálem“.
Po pozdravení přítomných kněz oheň požehná a modlí se. Po požehnání ohně následuje požehnání velikonoční svíce – „paškálu“, na kterém je uveden aktuální letopočet.
Na Bílou sobotu končí postní doba. Svůj název den získal zřejmě od bílého roucha neofytů, kteří se po celý den intenzivně připravovali na křest o velikonoční vigilii (ta ale k Bílé sobotě v pojetí starokřesťanské ani dnešní liturgie nepatří). Název může také pocházet z lidových zvyků velkého úklidu a bílení, konaných tento den před nedělí Zmrtvýchvstání.
Související
-
Nejtišší svátek. Na Velký pátek se připomíná ukřižování Ježíše Krista
Na Velký pátek ukřižovali Ježíše Krista. Zemřel odpoledne okolo třetí hodiny. Také proto dnes většina bohoslužeb začíná v tomto čase.
-
Zvony odlétají do Říma. Na Zeleném čtvrtku není nic zeleného, patří mu bílá barva
Zelený čtvrtek v sobě skrývá několik událostí a symbolik.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kontroverzní výroky německé AfD čeští politici odmítají. ‚Jinak se s nimi shodneme,‘ zní však z SPD
-
Fico vs. Šimečka. Nový premiér rozhodne o demokracii, Slováci vyhlíží nejdůležitější volby za 25 let
-
O patnáct stupňů teplejší Silvestr. Co je normální počasí, a co už extrém?
-
ONLINE: Smrt v ,mlýnku na maso‘. Padlí ruští vojáci na frontě nestráví většinou ani pět měsíců