Muzeum v Brně ukazuje historické československé počítače

24. červen 2012

Fakulta informačních technologií VUT v Brně otevřela ve svém kampusu v Božetěchově ulici v Králově Poli Muzeum výpočetní techniky. Ve třech místnostech v přízemí bývalého kartuziánského kláštera jsou k vidění desítky počítačů a dalších drobných předmětů.

Muzeum je zaměřeno především na techniku, která je nějak spjatá s bývalým Československem. Buď byly počítače vyrobeny v Československu, nebo se dovážely ve větším množství.

„Druhá místnost je obsazena počítači, které byly velkou inspirací pro československé počítače, a které v 80. letech ve světě hodně znamenaly. V poslední místnosti jsou paměťová média,“ upřesnil proděkan fakulty Richard Růžička.

Veřejnosti se muzeum představuje u příležitosti 10. výročí vzniku fakulty. Kromě počítačů jsou v něm k vidění i operační paměti, papírové i magnetické pásky, štítky i disky.

Muzeum hledá další exponáty

Asi nejvzácnějším vystaveným kouskem je počítač zahraniční výroby. „Je jím úplně první osobní počítač IBM PC. Od něj se potom odvodily všechny osobní počítače třídy PC a dneska úplně ovládly trh,“ doplnil Richard Růžička.

Nejstarším exponátem je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač vyrobený v Československu v roce 1991.

„Exponáty jsou z části naše, z části ze sbírek našich zaměstnanců. Přispívali ale externí zájemci, kteří se dozvěděli o naší akci. Pokud někdo má doma zajímavé exponáty může se ještě ozvat,“ podotkl děkan fakulty Jaroslav Zendulka.

Expozice by měla sloužit hlavně studentům. Protože ale do areálu školy chodí i veřejnost, bude muzeum přístupné všem. Do budoucna se počítá s rozšířením muzea. Připravuje se například expozice o historii sálových počítačů a minipočítačů.

autor: gaj
Spustit audio