Muzeum romské kultury vydává první svazek vzpomínek Romů a Sintů

14. červen 2021

Muzeum romské kultury vydalo knihu vzpomínek Romů a Sintů na první republiku a protektorát. První ze dvou plánovaných svazků zahrnuje vzpomínky a rodinné fotografie pamětníků doplněné o teoretické kapitoly.

Kniha nazvaná …to jsou těžké vzpomínky doplňuje dříve natočený dokumentární film a vydané hudební CD. V knize jsou například úryvky ze vzpomínek pamětníků nebo materiály z archivů a muzeí.

"Myšlenka na vznik knihy je velmi stará, již v době, kdy jsme vyráběli stejnojmenný film, který vznikl v roce 2002, jsme věděli, že vedle hudebního CD chceme do budoucna i knihu se vzpomínkami," uvedla autorka knihy a ředitelka muzea Jana Horváthová. Výsledná publikace má po několikaleté práci téměř 800 stran.

Tématem díla je stereotypní náhled na Romy a Sinty za první republiky a v době protektorátu. Součástí jsou autentické výpovědi, které odkazují na počátek pozdější genocidy Romů a Sintů. "Jde například o dobovou mluvu, kdy Romové a Sinti byli označování jako cikáni,“ popsala Horváthová.

autor: Barbora Němcová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...