Modrý život podle Foglara: Strážníci zveřejňují dobré skutky Brňanů

14. červenec 2017
Strážník Tomáš Sitta daroval krev poprvé.

Brněnští strážníci začali propagovat Modrý život. Nesprchují se sice podle předlohy Jaroslava Foglara studenou vodou, ale zaznamenávají dobré skutky lidí.

Brněnští strážníci se setkávají nejen s přestupky, ale také s dobrými skutky. Zviditelnit je má projekt nazvaný „Modrý život".

Na webu zveřejňují městští policisté dobré skutky, které jim někdo nahlásí nebo u kterých pomáhají. Za každý takový skutek pak podle tradice spisovatele Jaroslava Foglara vybarví příslušné políčko v kalendáři modře.

Strážníci spustili stránku Modrý život 6. července, tedy přesně v den 110. výročí narození autora Rychlých šípů. O první zápis se postarala vnučka se svou babičkou, popisuje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jak vypadá modrý život na stránkách brněnské městské policie

„Úplně první dobrý skutek byl, když si tříletá holčička všimla veverky zavřené v autosalonu, řekla to své babičce, ta zavolala městskou polici a strážníkům se podařilo zprostředkovaně v den pracovního klidu zařídit, že zaměstnanci autoservisu přijeli veverku vypustit,“ popisuje mluvčí.

O den později strážníci zachraňovali zraněnou poštolku, sháněli ale také například majitele auta, který nechal klíčky ve dveřích. Podle Jakuba Ghanema má projekt motivovat Brňany, aby nebyli lhostejní ke svému okolí.

„ Delší dobu sledujeme, že když městská policie vydá nějaký pozitivní případ a ujmou se ho média, tak se potom objevuje řada lidí, pro které je to pozitivní inspirací a také třeba pak udělají dobrý skutek. Hodně je to vidět u vrácených věcí, například když informujeme o nálezu větší hotovosti, tak se nám potom ozve řada dalších nálezců,“ vysvětluje Jakub Ghanem.

Podporu projektu vyjádřila také Skautská nadace Jaroslava Foglara, která spravuje práva na Foglarova díla a také všechny pojmy s tím spjaté. Strážníci sice z projektu nebudou mít zisk a nemuseli tak značku Modrý život kupovat, přesto se Iva Brzobohatého ze Skautské nadace předem zeptali.

„Kolem Foglarova díla se motá spousta různých pseudoautorů a že by se měli zajímat, zda nějakým způsobem porušují nebo neporušují autorská práva, to je vůbec nezajímá. Velmi mne překvapila slušnost mluvčího městské policie, že nás prvně kontaktoval, to není mezi Foglarovci vůbec obvyklé,“ říká Brzobohatý.

Od spuštění projektu uplynul první týden a ten je v kalendáři už kompletně zbarven modře.