Mobilní hospic by potřeboval zdvojnásobit kapacitu. Pomoci může nová úhradová vyhláška

7. únor 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mobilní hospic pomáhá pacientů v pohodlí jejich domova.
0:00
/
0:00

Péči o nevyléčitelně nemocné v domácím prostředí pomáhají rodinám zajistit mobilní hospice. Od ledna můžou tuto službu proplácet díky úhradové vyhlášce i zdravotní pojišťovny. Ty teď postupně uzavírají smlouvy s jednotlivými zařízeními.

Jednou z klientek hospice sv. Jana je pětaosmdesátiletá žena po mozkové mrtvici. Lékař Pavel Svoboda a zdravotní sestry za ní jezdí každý druhý den. Nejvíc se ale o pacientku stará její dcera Zdeňka.

„Snažím se být s ní, zpříjemnit jí den. Jsem ráda, že ji mám doma, i když je to náročné. Myslela jsem si, že není možné to vydržet ve dne v noci. Ale cítím velkou podporu, že to není jenom na mě. Navíc vím, že mohu kdykoliv zavolat, když bude potřeba odborná pomoc,“ říká.

Hospic sv. Jana v Rajhradě u Brna se o pacienty a jejich rodinné příslušníky stará sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně.

„Nabízíme nejenom zdravotní péči pro pacienta, ale poskytujeme služby i sociální, sociální poradentství, máme v týmu psychologa, zajišťujeme i duchovní služby, které zprostředkováváme. Je vidět, že kapacita, kterou teďka nabízíme, není zcela dostačující,“ konstatuje Pavel Svoboda.

Odhaduje, že by bylo potřeba kapacitu přibližně zdvojnásobit. Právě rozšíření mobilního hospice sv. Jana v Rajhradě u Brna by mohla pomoci nová úhradová vyhláška, která platí od začátku roku. Zařízení už spolupracuje s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a postupně se snaží uzavřít smlouvy i s dalšími českými pojišťovnami.

autor: Dominika Cardová
Spustit audio

Související