Místo motorek policejní vozy. Na Masarykově okruhu v Brně cvičili policisté úhybné manévry

Policisté na Masarykově okruhu trénovali úhybné manévry ve vysoké rychlosti
Policisté na Masarykově okruhu trénovali úhybné manévry ve vysoké rychlosti

Zhruba šedesátka policistů tento týden trénuje na brněnském Masarykově okruhu, jak co nejlépe zvládat ve vysokých rychlostech řízení služebního auta.

Prudké brzdění v rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, úhybné manévry z pruhu do pruhu a limity své i techniky zkouší jihomoravští policisté ve speciálním kurzu vůbec poprvé.

„Radši padesátkrát trefit na cvičišti kuželku, jak jednou v reálném životě skutečně nabourat,“ říká po cvičném průjezdu šéf instruktorů Norbert Mikulec.

Policisté mají vlastní kurzy pro řízení vozidel, nyní ale využili speciálních lektorů certifikovaného kurzu. Zapojili se policisté z dálničních oddělení, kteří řídí nejrychlejší policejní vozidla. „Je to pilotní kurz, který má ověřit přínos pro výkon služby. Pokud se osvědčí, bude se řešit další možné rozšíření do celé republiky, protože je další řada služeb, kde by to mohlo mít přínos,“ uvedl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Jmenoval například zásahové jednotky, dopravní inspektorát, ale i obyčejné hlídky.

„Je to situace, kterou si člověk nemá šanci vyzkoušet každý den,“ komentuje jízdu policista Aleš Novotný. Prudké brždění a manévrování zažil ve voze už nesčetněkrát. „Když jezdíme k dopravním nehodám a řidiči nesprávně reagují na majáky, tak máme krizové brždění dost často.“