Mátový postřik je přírodní zbraní proti mouchám. Fungovat bude i levandule
Mouchy jsou velmi citlivé na pachy. Pokud se nepříjemných letních společnic potřebujete zbavit, vyrobte si mátový postřik.
Do vlažné vody vložte natrhanou mátu nebo květy levandule. Nechte macerovat, přeceďte a vyrobený postřik použijte tak, že postříkáte okenní rámy a parapety. Funguje i to, když si pořídíte mátový nebo levandulový esenciální olej a použijete ho do aromalampy.
Jednoduchý přírodní odpuzovač much vyrobíte tak, že do jablek napícháte hřebíček, mouchy se nástraze obloukem vyhnou. Pomáhá i dobrá volba domácích květináčů s bylinkami – máta, pelyněk i bazalka jsou pro mouchy nepřijatelné. Velký zájem naopak budí biologický odpad, ukládejte ho proto vždy zvlášť mimo odpadkový koš do dobře uzavřené nádoby.
Drobné mušky na pokojovkách
Možná i vás doma obtěžují drobné černé mušky, které se objevují v blízkosti pokojových květin. Začátek jejich výskytu často souvisí s nákupem nových rostlin v květináči, často jsou jejich larvy už v substrátu a okem nejsou viditelné.
Účinným a velmi levným způsobem boje proti přemnožení mušek je posypání povrchu substrátu několikamilimetrovou vrstvou písku, nejlépe křemičitého. Písek totiž znemožní samicím kladení dalších vajíček.
Funguje i časově náročnější metoda, kdy hlínu před použitím propaříte v páře. Druhý recept, jak larvy mušek zlikvidovat, je nechat substrát zcela vyschnout. Pokud už vám hejno mušek poletuje v domácnosti, použijte na ně vysavač.
Související
-
Braňte se proti mouchám a komárům vůní bylinek
Obtěžují vás mouchy a komáři? Vysaďte si proti nim voňavou ochranu! Které byliny působí na hmyz odpudivě, prozrazuje Jarmila Skružná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka