Manželé Valčíkovi: z Brna přes Terezín do Mauthausenu na popravu. Připomínají je kameny zmizelých
Mosazné destičky se jmény Anny a Emila Valčíkových v Brně připomínají oběti teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Emil po atentátu pomáhal svému bratrovi Josefovi, který patřil mezi výsadkáře ze skupiny Silver A.
Stolpersteiny v Brně
I s kameny manželů Valčíkových je v současné době v Brně 260 kamenů zmizelých (známých jako stolpersteine, tedy kameny, o které je třeba klopýtnout/zavadit pohledem). První jsou z roku 2010.
Každá z těchto mosazných dlaždic připevněných v chodníku místo běžné dlažební kostky připomíná jednu oběť nacistického teroru, spojenou s konkrétní lokalitou. Většina kamenů má svého patrona, který o ně pečuje.
Manželé bydleli v dnešní Havlíčkově ulici 71. Byli popraveni v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942. Zemřeli tam spolu s dalšími 260 českými vlastenci.
Historici připomínají děsivé okolnosti poprav. Po předchozím věznění v Terezíně byli zadržení převezeni do Mauthausenu a tam po jednom odvedeni na údajnou lékařskou prohlídku.
„Museli se svléknout do prádla, v jeden moment byli vyzváni, aby si stoupli ke zdi, kde byl vyznačen výškoměr. V tom výškoměru byl otvor, kterým z vedlejší místnosti esesák zastřelil tu osobu ranou do týla,“ připomněl tento týden při položení kamenů historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea. Na každého si nacisté vyčlenili dvě minuty, všech 262 popravili za devět hodin.
Pětiletého syna zachránili sousedé
Většina rodiny Valčíkovy žila ve Smolině na Valašsku. Odtud pocházel i Josef Valčík, příslušník výsadkové skupiny Silver A. Sám zemřel v boji s německými oddíly v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje, nacisté pak postihli jeho rodinu nejen ve Smolině, ale i v dalších částech země včetně Brna.
Po Valčíkových zbyl v Brně pětiletý syn, o kterého se v prvních chvílích postarali sousedé. Později ho odvedl a vychoval bratr Anny.
Manžele Valčíkovy od tohoto týdne připomíná také výstavka v Moravském zemském muzeu. Až do února bude součástí stálé expozice Morava ve 20. století.
Související
-
První čtyři kameny zmizelých připomenou oběti nacistického režimu ve Šlapanicích u Brna
Takzvané stolpersteiny připomenou oběti nacistického režimu, které z města pocházely. O vzpomínku se zasadili místní kronikář a student šlapanického gymnázia.
-
Židovské rodiny ze Žďáru nad Sázavou připomínají kameny zmizelých
Početná židovská komunita žila i ve Žďáře nad Sázavou. Od konce 19. století až do konce 2. světové války zde několik rodin zanechalo nesmazatelnou stopu.
-
První kameny zmizelých pro romské oběti holocaustu byly položeny v Brně
Nenápadná, ale nejen pro Romy důležitá připomínka romského holocaustu, vznikla o minulém víkendu v Brně. Dva pamětní kameny, tzv. stolpersteiny, jako první v Česku ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
ONLINE: Tělo papeže Františka uloží do rakve v pondělí večer. Na náměstí svatého Petra míří věřící
-
‚Pokorou inspiroval miliony.‘ Politici po celém světě kondolují k úmrtí papeže Františka
-
Graubner: Papež František nastavil zrcadlo Evropě. V pátek bude v katedrále svatého Víta rekviem