Malý akordeonista z Napajedel dostal nástroj za 400 tisíc

Čtrnáctiletý akordeonista Martin Kot
Čtrnáctiletý akordeonista Martin Kot

Čtrnáctiletý akordeonista ze Zlínska dostal nový nástroj za statisíce. Pomohl mu utajený dárce.

Čtrnáctiletý Martin Kot z Napajedel na Zlínsku zažil něco, co se hned tak každému nestane. Je nadaný akordeonista a loni si odnesl ocenění z prestižních soutěží. Ze svého akordeonu už ale vyrostl a potřeboval nový, technicky lepší.

Nástroj italské výroby, který v přepočtu vyjde na více než 400 tisíc korun, si rodina Kotova dovolit nemohla. Překvapil je člověk z Napajedel, který se o problému dozvěděl - a nový akordeon z velké části zaplatil. Dárce chce zůstat v utajení.

Čtrnáctiletý muzikant zahrál reportérce Českého rozhlasu Brno příklad skladby, která se mu líbila, ale kvůli malému rozsahu starého nástroje ji nemohl zahrát. Podle jeho učitelky Petry Strašákové je zdatnější, než mu nástroj dovolil ukázat.

„Už jsme si museli vybírat skladby, které by byl schopný na ten nástroj zahrát. A ne podle toho, které skladby se nám líbily. Takže jsme museli některou skladbu zatím odložit do šuplíku,“ vysvětluje Strašáková.

Z něj ji ale můžou konečně vytáhnout. Martin dostal nečekaný dárek- nový akordeon italské výroby. S širším rejstříkem, více funkcemi, lepším zvukem.

Čtrnáctiletý akordeonista Martin Kot s novým nástrojem

Nástroj, který v přepočtu vyjde na více než 400 tisíc korun, si rodina Kotova dovolit nemohla. Překvapil je člověk z Napajedel, který akordeon z velké části zaplatil. Ale chce zůstat v utajení. Martin ale může začít cvičit.

„Moc děkuju. Když na něj hraju, bolí mě noha, jak je těžký,“ směje se šťastně mladý muzikant.

Tento týden ale Martin cvičí ještě na svůj starý nástroj - dnes ho totiž čeká novoroční koncert, na kterém si zahraje spolu s Václavem Hudečkem a zlínskou filharmonií.

„Na tento koncert jsme se začali připravovat v létě,“ vysvětluje Martinova učitelka.

Martin cvičí denně tři až čtyři hodiny. Jeho učitelka Petra Strašáková o něm říká, že tak nadaného žáka ještě nezažila. S novým akordeonem může Martin svůj talent rozvíjet dál a připravovat se na další velké koncerty - tento rok ho čeká jeden například v Itálii.