Letohrádek Hvězda stojící ve stejnojmenné pražské oboře má unikátní půdorys šesticípé hvězdy
V sousedství věhlasné Bílé Hory v Praze se rozkládá Obora Hvězda. Ve 30. letech 16. století ji založil král Ferdinand I. Protože sloužila pro královské honitby, slavnosti i diplomatické návštěvy, byla obehnána zdí. Ferdinand Tyrolský, mladší syn Ferdinanda I. a rakouský arcivévoda, místodržitel v českých zemích a tyrolský hrabě z rodu Habsburků, v ní roku 1555 započal s výstavbou letohrádku.
Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!
Dvoupatrový lovecký letohrádek na unikátním půdorysu šesticípé hvězdy je perlou severské renesance. Byl postaven nejen jako užitková stavba, ale díky autorovi projektu a stavebníkovi, habsburskému arcivévodovi Ferdinandovi Tyrolskému, také jako „filozofický příbytek“. Ferdinand Tyrolský měl velmi dobré vzdělání, orientoval se v umění, alchymii, byl ovlivněn idejemi vyznávajícími principy harmonie, proporcí, symetrie a číselnou symboliku.
Letohrádek byl dokončen za jediný rok. Štuková výzdoba klenbových stropů v přízemí, která byla první v zaalpských zemích, dosáhla vynikajících kvalit. Jistě ji obdivovala i dcera bohatého kupce Filipína Welserová, se kterou se dal Ferdinand Tyrolský tajně oddat. Jednalo se totiž o stavovsky nerovné manželství.
Roku 1620 se letohrádek stal svědkem bitvy na Bílé Hoře. Od roku 1779 v něm z rozhodnutí Josefa II. téměř sto let fungovalo skladiště střelného prachu, takzvaná mírová prachárna. Díky tomu, že vojáci stavbu udržovali, se letohrádek dochoval do 20. století v poměrně dobrém stavu.
Dnešní podoba je dílem architekta Pavla Janáka z roku 1951. Objekt poté fungoval jako Muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. Letohrádek i Obora Hvězda byly zapsány do seznamu národních kulturních památek v roce 1962.
Mezi lety 1986 a 2000 proběhla náročná rekonstrukce letohrádku pro výstavní a programovou činnost Památníku národního písemnictví. Dnes v něm najdete expozici Minulost a přítomnost, věnovanou stavbě a jejímu zakladateli. Kromě toho se pořádají sezónní výstavy týkající se klasické a moderní české literatury i knižní kultury, různé pořady, koncerty, konference a společenské události.
V suterénu letohrádku je k vidění model bitvy na Bílé Hoře. Letohrádek Hvězda je otevřen od dubna do října, denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Obora Hvězda pak návštěvníky vítá po celý rok.
O soutěži
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.