Les u Bzence už hoří víc než den, oheň je konečně pod kontrolou

25. květen 2012

Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu rozsáhlý lesní požár u Bzence na Hodonínsku. I přes obtížné podmínky se hasičům daří držet plameny v ohraničeném území a postupně ohniska hasit.

„Uklidňuje se i vítr, který plameny přes den rozfoukával,“ mohl s úlevou konstatovat velitel zásahu Martin Červenka. Hasiči doufají, že současný stav už vydrží, přesto drží stále v pohotovosti vysoký stav mužů. K okamžitému nasazení je k dispozici 35 jednotek.

Bojovat s ohněm přijely desítky hasičských jednotek

Petr Stanislav ze strážnické jednotky ale připustil, že záchranáři začínají být vyčerpaní. „Byli jsme tam 11 hodin. Špatný přístup, musely se tahat hadice na daleko, je to hodně náročné,“ popsal unavený hasič.

Do daleka viditelný požár lesa u Bzence

Za posledních 24 hodin se při boji s ohněm vystřídalo už více než 100 hasičských jednotek. Na místě zasahovaly tři vrtulníky s hasicími vaky, dva speciální letouny a přijel také záchranný útvar z Hlučína s požárním tankem. Kromě hašení vodou totiž hasiči brání šíření požáru tím, že vykáceli část lesa a na místo těžkou technikou nahrnou val z hlíny.

Dohašování potrvá dlouho, jde o největší požár posledních let

Hasiči stráví na místě ještě minimálně další den či dva. „Musí se udělat ta mravenčí práce, tahat hadice po lese, obejít každé jednotlivé ohniště, aby ho vítr zase nerozfoukal a nemuseli jsme se sem znovu," shrnul velitel zásahu Martin Červenka.

Příčiny požáru zatím nejsou známy, vyšetřovatelé už jsou ale na místě. Policie brání, aby se na místo nedostal nikdo nepovolaný a starostové okolních obcí lidi vyzvali, aby se k místu nepřibližovali. Obydlené oblasti naštěstí ohroženy nejsou.

Požár u Bzence, který zasáhl na 500 hektarů lesa, patří podle statistiky svým rozsahem k nejhorším v České republice za posledních 15 let. Dosavadní nejrozlehlejší požáry z let 1998 a 2003 přesahuje bezmála desetinásobně. Vyplývá to ze statistiky Hasičského záchranného sboru.

Škody snad nebudou velké, doufají ochránci přírody

Oblast je unikátní nejen charakterem, ale především rozlohou. Vyskytuje se v ní navíc specifická fauna a flora, která se adaptovala na suché a neúrodné prostředí, například tráva kavyl písečný, která v Česku roste právě jen na Hodonínsku.

Škody na přírodě ale podle Petra Slavíka z Agentury ochrany a přírody nebudou nijak velké. „Požár se šířil hlavně uprostřed lokality v borovém porostu, unikátní vegetace roste spíše na okrajích," vysvětlil Slavík.

Negativní dopad může však oheň může mít na některé druhy ptáků. Celé území je ptačí oblastí soustavy Natura 2000.

autoři: Zuzana Kopuletá , gaj , ves
Spustit audio