Krádež je nepravděpodobná. Krajta je klidné zvíře, útočí jenom v případě ohrožení, říká zoolog

25. květen 2020

Schoulená krajta může v případě příznivého počasí nepozorovaně přečkat i několik měsíců

Z otrokovického podniku unikla minulý týden pěti metrová krajta. Po žlutooranžovém hadovi s bílými ornamenty policie zatím neúspěšně pátrá. Jedná se o škrtiče, který ale není jedovatý.

„Krajta je klidné zvíře, ale i přesto má hubu plnou zubů, takže může kousnout. Nebezpečná pro své okolí není, ale mohla by zaútočit, kdyby se cítila ohroženě. Kdybychom krajtu potkali, doporučuji rozhodně se k ní nepřibližovat a volat hned Policii české republiky, řekl v pořadu Den ve Zlínském kraji Českého rozhlasu Zlín zoolog ze Zoo Lešná – Vladimír Daněk.

Čtěte také

Čím jsou krajty zajímavé nebo výjimečné, proč je lidé vůbec chovají?

„Myslím si, že je to z toho důvodu, že je to nejběžněji dostupný had a hlavně kvůli rozměrům, kterých mohou dosahovat až několik metrů. Zmizelá krajta z Otrokovic byla albín, což je výjimečné. Ta kresba u krajt bývá většinou tmavá, hnědá, černá. Tento had je oranžový s bílými znaky.“

Musí na chov takového plaza speciální povolení?

„U nás v podstatě žádné povolení nepotřebujete, protože se jedná o běžně chovaný druh terarijního zvířete. K tomu aby zmizelá krajta z Otrokovic přežila, se potřebuje někde schoulit. Díky počasí takto může bezproblémově přečkávat i několik měsíců. “

Podobná situace se stala i v roce 2016, kdy dvouletá metr dlouhá krajta utekla její majitelce ve Zlíně na Jižních Svazích. Jak může had uniknout z terária a z domu?

„Had je poměrně šikovný, dokáže se zapřít. Lidé je většinou chovají ve skleněných teráriích s posuvnými skly nebo dveřmi. Hadi se chovají pudově. Dokážou si zvyknout na nějakou manipulaci, na lidský dotek, ale vyloženě, že by si dokázaly pamatovat, nebo rozlišovat, to určitě ne.“

Policie nevylučuje možnost, že zmizelou pěti metrovou krajtu, vážící 60 kilogramů někdo ukradl. Je vůbec možné tak velké a těžké zvíře nepozorovaně ukrást, co je k tomu potřeba?

„Z vlastní zkušenosti, kterou máme v naší zoologické zahradě, tak transportovat třicetikilové zvíře je dost náročné. Pokud se bavíme o padesátikilovém zvířeti, tak museli být minimálně dva nebo tři. Nedokážu si představit, že by to bylo jednoduché a nenápadné. Po pravdě řečeno, nedokážu si představit, že by tuto krajtu někdo ukradl za účelem dalšího prodeje.“

 

autoři: Saskia Mišová , Tomáš Fránek
Spustit audio

Související