Kniha Jazzová mise Jaromíra Hniličky je vzpomínkou na výjimečného hudebníka a trumpetistu

18. leden 2023

Spisovatelka Dáša Ubrová je autorkou knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky. Společně s ní do studia dorazil i synovec slavného hudebníka, skladatele a trumpetisty Přemysl Hnilička. Jak na něj osobně vzpomíná?

Přemysl Hnilička a Dáša Ubrová s publikací o Jaromíru Hniličkovi

Jaromír Hnilička byl vynikající jazzman. Za svůj život zkomponoval více než 150 děl a velkého uznání se mu dostalo za jazzovou mši z roku 1969.

Jaký byl impuls k napsání knihy? „Prapůvodně za to může mé setkání s Milanem Kašubou, s jazzovým kytaristou, s kterým dlouhá léta vystupuji. To je studnice příhod, příběhů a veselých historek,“ popisuje Ubrová. Přemysl Hnilička do psaní knihy nijak nezasahoval. „Otevřeli jsme velikou skříň, kde byla shromážděna pozůstalost po mém strýci a to hromadou dopisů, fotografií a dalších papírů jsem zavalil Dášu,“ říká.

Co v publikaci čtenáři najdou? „Vzpomínky muzikantských kamarádů a přátel, studentů, je tam i část diplomové práce Josefa Buchty nebo příspěvek Jana Daleckého,“ dodává Ubrová.

Trumpetistu a člena Orchestru Gustava Broma připomíná lavička, která se nachází na palouku U buku v katastru Bílovic nad Svitavou. Opěradla má ve tvaru trumpetových náústků. „Tam si může posedět, je tam krásný výhled,“ zvou k návštěvě místa Ubrová s Hniličkou.

O čem pojednává báseň Developer? Čím se chtěl původně stát Jaromír Hnilička? A jak bojoval proti kácení stromů? Poslechněte si Apetýt!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...