Klíšťata ve městech jsou nakažená boreliózou častěji než ta v lese, varují odborníci

12. září 2017
03401721.jpeg

Riziko nákazy boreliózou je vyšší ve městech jako Praha nebo Brno. Zjistili to odborníci Státního zdravotního ústavu v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. Podle nich je totiž promořenost klíšťat nebezpečným onemocněním v lesoparcích u velkých měst mnohem vyšší.

„Například v pražském Prokopském údolí je infikované téměř každé druhé klíště, v Kunratickém lese zhruba každé třetí,“ řekla pro deník MF Dnes, který zprávu přinesl, vedoucí Národní referenční laboratoře pro boreliózu Kateřina Kybicová. V rámci celého Česka je boreliózou nakaženo zhruba 12 procent klíšťat.

Problém se netýká jenom Prahy, ale například i Brna „U klíšťat nasbíraných v lokalitě Zamilovaný hájek v Brně-Řečkovicích jsme metodou analýzy DNA klíštěte zjistili až 25procentní infikovanost,“ vysvětlila Alena Žákovská z Masarykovy univerzity v Brně. Podle ní nejde o namátkový výzkum ale o výsledky dlouhodobého sledování.

Pro odborníky je zjištění přesto překvapením. Kybicová si vyšší nakaženost vysvětluje specifickým biotopem městských lesoparků, ve kterém se zvířatům přenášejícím boreliózu dobře daří. Vyšší nakaženost ve městech hlásí i v dalších evropských centrech jako je Budapešť nebo Hannover.

Loni se v Česku nakazilo boreliózou 4 694 lidí, což je o 50 procent více než v předchozím roce.