Když je Bláto sladší než med. Margo Rejmer píše o poměrech života v komunistické Albánii
Na konci dubna se konal v prostorách Divadla Husa na provázku křest knihy polské autorky Margo Rejmer s názvem Bláto sladší než med.
Reportáž přibližuje nejen akci jako takovou, ale hlavně vyjímanou knihu, která popisuje osudy albánských lidí různých vrstev i věku během tyranie Evera Hodži. Dílo je psáno převážně reportážním stylem a rychle si čtenáře získá. Přestože popisuje hrůzy staré desítky let, tak při čtení jednotlivých příběhů stále mrazí. Tato publikace by se dala přirovnat ke knihám, které píše např. Nina Špitálníková, jen s tím rozdílem, že nepopisuje vzdálenou Asii, ale mluví o novodobých dějinách Evropy, je nám tedy (minimálně místně) mnohem blíž. Pro českého čtenáře knihu přeložila Jarmila Horáková.
V reportáži uslyšíte, kromě úryvků ze samotné akce, rozhovor s autorkou, který laskavě překládala Lucie Zakopalová. Polská spisovatelka v rozhovoru mimo jiné zmiňuje to, jak se musela naučit albánsky, aby se jí místní lidé otevřeli a nebáli se s ní sdílet své příběhy. Mluví i o tom, proč se do Albánie vlastně vydala a jak ji psaní této knihy změnilo. Zazní i ukázky z díla, které čte herečka Lucia Mária Lukačková.
Související
-
Turistická atrakce albánské Gjirokastry: atomový kryt pro komunistické funkcionáře
Pod kopcem s citadelou z doby Osmanské říše stojí kamenné město zařazené na seznam památek UNESCO. Pavel Novák se vydal prozkoumat atomový kryt v útrobách hory.
-
Polská publicistka Margo Rejmer ve své druhé reportážní knize odhaluje totalitní kořeny Albánie
Oceňovaná polská reportérka a prozaička Małgorzata Rejmer se po své analýze rumunské společnosti vydala do Albánie. Výsledkem je kniha Bláto sladší než med.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.