Každý sběratelský kousek má svoji hodnotu. Radu dostanete většinou zdarma

23. březen 2023

Pohlednice a známky, odznaky, vlaječky, etikety ze zápalek. Děvčata ubrousky, pánové možná dívčí úsměvy… Sbírat se dá mnohé. Ale vážně: která věc má hodnotu?

Sběratel by měl mít trpělivost, hodně volného času, být zapálený pro věc a mít tolerantní rodinu. „Častěji se sběrateli stávají muži,“ myslí si Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků ČR. „Moje zkušenost vychází z kontaktu s Klubem sběratelů kuriozit, kde převážnou většinu členů tvoří právě muži.“

Sbírka deštníků i taneční pořádky

Snad každý z nás v dětství či mládí něco sbíral. „Já měla ještě jako slečna sbírku deštníků,“ vypráví Simona Šustková. „Byly jeden hezčí než druhý. S nádhernými rukojeťmi, z různých materiálů, od perleti po slonovinu. Ale když se mi narodily děti, nešlo to dohromady. V malém bytě 50 deštníků a 2 děti. Tak jsem sbírku musela zrušit.“

Začala ale tvořit novou sbírku. Taneční pořádky z konce 19. a ze začátku 20. století. Malé knížečky s malinkými tužtičkami, kam si dívky psaly pořadí tanečníků na různých bálech. Psaly si i poznámky. „To mě bavilo, číst si, co si o nápadnících myslely.“ I s touto sbírkou se musela paní Simona rozloučit. Nezbýval čas a tak ji předala lidem, kteří na ni čas mají a sbírku dále rozšiřují.

Sbírka medvídků

Instinkt, nebo odborník?

Mají věci, které objevíme doma po prarodičích, hodnotu? Jak to zjistíme? „To je věc instinktu,“ myslí si Simona Šustková. Prý většinou sami poznáme, zda má věc hodnotu a bylo by dobré si o ní popovídat s odborníkem.

„Lidi to většinou řeší tak, že dají věci do krabice nebo do tašky a zajdou s nimi do starožitnického obchodu, na burzu. Nebo se podívají na internet, dají si do vyhledávače klíčové slovo, které věc charakterizuje a zjišťují, zda se taková věc někde prodává nebo se o ní píše. Jsou i odborné instituce, jako Umělecko-průmyslové muzeum pro věci z oblasti užitého umění nebo Národopisné muzeum pro věci folklorního charakteru, a tam vám určitě poradí.“

Při současné míře inflace experti doporučují zejména investice do stříbrných uměleckých předmětů a historického porcelánu. Poradit se můžete na veletrhu starožitností Antique, který se bude konat ve dnech 20.–23. 4. 2023 na Novoměstské radnici v Praze.

A jak hluboko do peněženky budeme muset sáhnout, abychom za rady zaplatili? „Myslím, že většinou nezaplatíte nic. Maximálně se vám může stát, že vám řeknou, že oni tu věc nevedou, nemají o ni zájem, neporadí vám. A tak půjdete o dům dál, kde radu dostanete.“

Většina starožitníků dá radu zdarma, protože je to jejich práce a baví je to. Jiná věc je, pokud někdo potřebuje znalecký posudek pro účely soudu, třeba v případě dědictví. Za tyto znalecké posudky se platí. Ale to jsou úřední dokumenty, které jsou opatřené razítkem příslušného znalce.

Spustit audio