Každá kapka vody má svůj význam. Poblíž Blanska lesníci dokončili jednu z retenčních nádrží
Zpomalit odtok a zachytit co nejvíce vody v lesích má na jižní Moravě za úkol několik retenčních nádrží. Tu nejnovější postavily Lesy města Brna v lesích poblíž Blanska na Hořickém potoku. Každý litr vody, který se podaří v lese udržet co nejdéle, je podle lesníků pro krajinu důležitý.
Z jedné strany je sráz, z druhé strany také. Docházelo by k erozi, kdyby nádrž nevznikla? Pomůže to tady? „Jistě. Většinou při přívalových deštích tady teklo poměrně velké množství vody. Je to stržová lokalita,“ odpovídá Pavel Jordan z Lesů města Brna, před kterým se v roklině rozprostírá zhruba 50 metrů dlouhá a 20 metrů široká průtočná nádrž. Její naplnění trvalo necelé tři měsíce.
„Každá kapka vody, která v krajině zůstane, je placená zlatem. Jedná se o malou nádrž s objemem necelých 2,5 tisíce kubíků. My těch nádrží máme poměrně velké množství. Každá kapka, co zůstane v krajině co nejdelší dobu, má svůj význam,“ vysvětluje Jordan. V Brně a okolí jich spravují celkem sedmnáct. Kromě zpomalení vody a eroze, mají vytvořit také vhodné místo pro rozmnožování živočichů.
„Před každou nádrží je na vtoku takzvaná retenční tůňka. Do budoucna předpokládáme, že se stane domovem pro obojživelníky a různé vodní živočichy, kteří jsou vázáni na vodní ekosystém.“
Jak mít v lesích více vody
Možností, jak v lesních porostech mít více vody, je podle Tomáše Hofmeistra z Lesů České republiky několik. „Jsou to bodová, liniová a plošná opatření. Bodová, to jsou vodní nádrže, liniová jsou revitalizace a péče o břehové porosty. U plošných opatření se snažíme revitalizovat stávající meliorační síť na lesních pozemcích. Dávat do těch, když to řeknu zjednodušeně, stávajících přítoků přehrážky a tím zadržovat odtok.“
Vodu do lesů lesníci a vodohospodáři dostávají také takzvaným povodňováním. Typickým místem je obora Soutok, kde na březích Moravy a Dyje rostou lužní lesy.
Související
-
Nesyt odhalil břehy. Lednickým rybníkům by měla se suchem pomoct voda z řeky Dyje
Správa chráněné krajinné oblasti Pálava připravuje spolu s Povodím Moravy projekt na další přívod vody do lednických rybníků. Ty dlouhodobě trápí sucho.
-
Na Knínickém potoce poblíž Brna vznikne desítka tůní. Pomohou zadržet více vody v krajině
Na Knínickém potoku poblíž Brna do konce roku přibude několik tůni a mokřady.
-
První část revitalizace toku Staré Ponávky je dokončena. Nabízí odpočinek i přístup k vodě
U říčky Ponávky v Brně-Komárově vznikl nový park. Jde o první etapu plánované revitalizace okolí téměř čtyři kilometry dlouhého toku, který propojuje Svitavu a Svratku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová