Kam s použitými bateriemi nebo vysloužilým nábytkem? S orientací pomůže aplikace Kam s ním

9. říjen 2019

V Brně vytvořili přehlednou databázi míst, kde je možné odevzdat starý nábytek, použité baterie nebo třeba prošlé léky.

Jejími autory jsou lidé, kteří v minulosti vymysleli například projekt na hlášení černých skládek Zmapuj to, nebo úklidovou kampaň Ukliďme Česko. Nový projekt nazvaný Kam s ním má lidem poradit, kde se v jejich okolí můžou legálně zbavit odpadu. Jednotná celorepubliková databáze podle jeho autorů totiž zatím neexistuje.

Autoři získávají informace o sběrných místech primárně od společností, které některé druhy odpadů odebírají a recyklují. Je to například nezisková společnosti Ecobat, která má na úřadech, ve školách nebo na radnicích a jiných veřejných budovách sběrné nádoby na použité baterie. Další data pocházejí z veřejných databází měst a obcí. Ty ale často nejsou kompletní nebo aktualizované. A i to by chtěl projekt do budoucna změnit. S představiteli obcí chtějí tvůrci projektu jednat a data od nich pravidelně odebírat.

Odpadky kolem kontejnerů na Bělobranském náměstí v Pardubicích

V aplikaci by mělo být skoro všechno, co se dá ještě znovu využít nebo recyklovat. Od míst s kontejnery na plast, papír nebo komunální odpad až po výkup pneumatik. Součástí by měla být taky místa, kam je možné dát i staré knihy nebo oblečení. Dokonce by tam tvůrci projektu chtěli zapojit třeba bezobalové obchody, kde bude možné nechat sklenice pro další využití.

Přehled odběrných míst je dostupný na webových stránkách www.kamsnim.cz. Aplikace je zatím v testovacím režimu, takže data v ní obsažená ještě nejsou úplně kompletní. Lidé v ní najdou informace jak z Česka, tak ze Slovenska. Celkem je tam kolem 20 tisíc záznamů, z jihu Moravy je jich skoro pět tisíc. Každá z položek by měla obsahovat informace, jakou věc tam je možné odevzdat, co tam naopak nepatří a taky údaje o otevírací době. Na web se lidé dostanou i přes mobilní telefon. Autoři projektu teď pracují na vývoji mobilní aplikace, kterou bude možné stáhnout do telefonu.

autor: hf
Spustit audio