K duplicitním vlastnictvím pozemků již nedochází, přesto je na jihu Moravy ještě 1 700 případů

Vichřice v okolí Rabštejna poničila tisíce stromů

Rozbité střechy, zpřetrhané elektrické vedení a popadané stromy – přesně před rokem se jižní Moravou prohnala vichřice, kvůli které musela být evakuovaná chatová oblast mezi obcemi Suchý a Velenov na Blanensku.

Poškozené stromy ale kvůli duplicitnímu vlastnictví pozemků nikdo týdny neodklízel. Nebylo totiž jasné, jestli to má udělat obec Suchý nebo Lesy České republiky. Podobných pozemků se zdvojeným vlastnictvím jsou po celé České republice tisíce.

Oslabené lesy se kůrovci neubrání, primární problém je změna klimatu, říká ředitel Lesů ČR

Pokud je nezničí kůrovec

Česko sužuje kůrovcová kalamita. Situace je vážná, zejména na Olomoucku a v částech střední a východní Moravy. „Kalamita to určitě je, ale nerad slyším, že kůrovcová. Primární problém je změna klimatu a oslabení porostů, které se nedokáží bránit škůdcům,“ upřesňuje Tomáš Pospíšil, pověřený ředitel státního podniku Lesy České republiky.

„Ze začátku se Lesy ČR hlásily, že z podstaty věci budou problém se stromy řešit oni, když to je duplicitně zapsané. To bylo jen ze začátku, když to byla novinka a zajímala se o to média. Jak to utichlo, tak to hodily na obec,“ vzpomíná na rok staré dohady starosta obce Suchý Jakub Hlubinka. Najal tehdy firmu, která větrem poškozený les v chatovišti vykácela. Poté začal starosta s Lesy ČR vyjednávat o vlastnictví pozemků. „Zjistilo se, že vznikla chyba někdy v roce 1992. Chybně se ze dvou různých pozemků udělal jeden velký a zapsalo se to duplicitně.“

„Dohledali jsme s obcí starší geometrické plány a dohody. Loni v červnu jsme s obcí podepsali souhlasné prohlášení, které narovnalo vlastnické vztahy. Dnes je tedy jasné, které pozemky jsou obce a které státu ve správě Lesů ČR,“ vysvětluje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Chatová oblast teď patří obci.

Duplicitně zapsaných pozemků jsou ale v České republice tisíce. Daří se je ale postupně řešit, říká metodik Jiří Fojtášek z Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj. „Za celou Českou republiku by se dalo konstatovat, že ročně se podaří vyřešit zhruba stovku.“

K hromadění dalších duplicit podobných té z chatové oblasti mezi obcemi Suchý a Velenov ale nadále nedochází, a to díky novele zákona z roku 2012. Jen na jižní Moravě jich je ale doteď 1 700. Nejvíce katastrálních území s duplicitním vlastnictvím je na Znojemsku, nejméně pak na Blanensku.