K bylinkám ji dovedla dětská zvídavost. Na půdě našla herbář po prababičce
Když jako dítě zkoumala bylinkářka Hana Binková poklady na půdě, našla za trámem starý herbář po prababičce. Schovala si ho doma a začala pilně číst. Dodnes z něj čerpá recepty. Svou náročnou práci zdravotní sestry - záchranářky vyvažuje bylinkami, které pěstuje i na své zahradě v Bítovanech na Chrudimsku.
Uvařte si s námi Čaj štěstí
Nahlédli jsme také do tzv. bylinkárny, kde Hana Binková skladuje stovky sklenic se sušenými bylinami. Má je ukryté za závěsem, aby na ně nešlo světlo. Jakmile se sklenice orosí zevnitř, je to chyba. Znamená to, že byliny jsou špatně usušené a zplesnivěly by. Nejlépe se byliny suší v sušičce - listy a nať do padesáti, plody a kořeny do čtyřiceti stupňů Celsia.
Na Čaj štěstí potřebujeme tyto sušené byliny: lípa, heřmánek, kotvičník, nať sporýše, máta
Kotvičník regeneruje buňky a je to výborné afrodiziakum pro muže. Sporýš lékařský je bylina, která detoxikuje, srovnává látkovou výměnu, je to takové čisticí koště v organismu. Všechny byliny dáme rovným dílem do směsi, promícháme a plníme nejlépe do papírových sáčků.
Příprava čaje je velmi jednoduchá. Na litr vody potřebujete asi čtyři vrchovaté malé lžičky této bylinkové směsi. Zalijete je vodou, kterou ale necháte po uvaření dvě minuty odstát, aby nebyla úplně žhavá. Čaj necháte pár minut vyluhovat a popíjíte nejlépe teplý.
Očistný bylinkový čaj z čerstvých bylin
S Hanou Binkovou jsme natrhali čerstvé byliny kousek za domem. Uvařili jsme si lahodný očistný čaj, který jsme popíjeli teplý. Můžete to zkusit taky. Stačí si natrhat v přírodě například tyto bylinky:
Bršlice, kopřiva, popenec, žabinec ptačinec, pampeliška, sedmikráska, fialka
Čerstvé bylinky zalijeme horkou vodou. Nemusíme cedit, hlavně květy bylinek vypadají v nálevu efektně. Čaj popíjíme teplý a bylinky můžeme střídat podle sezóny.
Bylinky na lásku
Povzbuzující je kotvičník, saturejka, chrpa, ale do čaje můžete přidat i lahodné jahodové a ostružinové listy. Tyto bylinky určitě povzbudí chuť na lásku, a to nejen v květnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka