Jsou osmkrát rychlejší, než brigádníci. Se sklizní hroznů na jižní Moravě pomáhají kombajny

1. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Se sklizní hroznů na jihu Moravy pomáhají speciální sklízecí kombajny

Na jihu Moravy začala hlavní vlna vinobraní. Se sklizní hroznů musí ale vinaři spěchat, současné deštivé počasí jim nepřeje. V práci vinohradníkům pomáhají i chytré stroje: speciální sklízecí kombajny. Nahrazují chybějící brigádníky a jsou také o dost rychlejší.

Se sklizní hroznů na jihu Moravy pomáhají speciální sklízecí kombajny

Přes tři metry vysoký kombajn jede mezi řádky, s keři révy otřásá a bobule padají rovnou do jeho zásobníku, který má kapacitu dvě tuny. „Ten kombajn pracuje mnohem líp než lidi, nejsou ztráty za kombajnem, žádné listí, máme tak ušetřenou i práci ve sklepě,“ popisuje vinohradník František Polák.

„Čtrnáct řádků je hektar a řádek se udělá za dvě minuty.“ To, co zvládne parta zhruba dvaceti lidí za čtyři a půl hodiny, udělá stroj osmkrát rychleji.

„Začínáme pomalu odšťavňovat, takže změříme cukernatost. Máme dva přístroje: moštoměr a refraktometr. Stačí malá kapka a přístroj ukazuje 18 stupňů normalizovaného moštoměru,“ říká vinař Jiří Maděřič, který drží v ruce refraktometr – ten vypadá, jako zobcová flétna.

Mladé víno z Cabernetu Sauvignon, který dnes vinaři sklízejí, bude k ochutnání pravděpodobně už v průběhu letošního listopadu.

Spustit audio