Jsme hrdí na své Hasindy, říkají hasiči z Hostěnic

30. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Mundúry jsme si nechávali šít už téměř před dvaceti lety, když jsme jezdili na natáčení Četnických humoresek“

Jeden prosincový večer začala v Hostěnicích na Brněnsku houkat siréna. V každém z tamních dobrovolných hasičů zatrnulo. Hořel totiž dům jednoho z nich. I když zasáhli včas, střechu už se nepodařilo zachránit. Od čeho jsou ale kamarádi, kdyby si nepomohli v nouzi. Ještě o víkendu měl dům střechu novou. Vánoce tak rodina prožila v klidu.

Před zbrojnicí stojí deset hasičů v bílých historických uniformách a zdobených helmicích. „Mundúry jsme si nechávali šít už téměř před dvaceti lety, když jsme jezdili na natáčení Četnických humoresek. Teď jsme rádi, že je máme, jezdíme po různých akcích i s naší funkční koňskou stříkačkou,“ vysvětluje Josef Zítka, starosta hostěnických hasičů, kteří v příštím roce oslaví už sto deset let existence


Dobrovolné hasiče z Hostěnic můžete podpořit v soutěži až do pátku 6. listopadu 2015 do 15.00 zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) HOSTENICE na číslo 900 11 04.
Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.

Hostěničtí hasiči jsou srdcem dění obce. Kromě pořádání plesu, masopustu, sběru železa, či různých setkání jezdí i na výlety. Jeden takový organizují třeba ke Dni otců. „Zájezd dopadá velice dobře. Největší zážitek jsme měli, když byl řidič trochu veselý. Policie nám ho benzince u Vyškova odvezla a my museli čekat na náhradního řidiče,“ vyprávěl veselou historku Zítka.

A letos dokonce obnovili tradici, která vymizela před dvaceti lety, květnové chlapské hody. „Podařilo se nám dát dohromady třiatřicet stárků a sedm sklepníků. Od ledna jsme se každou neděli scházeli, učili jsme se písničky,“ řekl jeden z hasičů Radek Patočka.

„Jezdíme po různých akcích i s naší funkční koňskou stříkačkou“

Při takovém času stráveném nejenom zásahy ale hlavně organizací akcí není divu, že narazily na nelibost svých žen. „Tak se rozhodly, že také vstoupí do sboru. A musím říct, že to vzaly za správný konec, jezdí i po soutěžích. Máme jich asi pětadvacet,“ chlubil se ženským týmem Hasindy Zítka.

A poctivě Hostěničtí vychovávají také své nástupce. „Děda nás k tomu vedl, protože založil mladé hasiče. Začal jsem chodit a baví mě to,“ přiznal mladý hasič Honza.

Hasiči z Hostěnic v příštím roce oslaví už sto deset let existence
autoři: Brněnský deník Rovnost , kap
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.