Jiří Kuběna

2. září 2002

Oficiální internetové stránky Jiřího Kuběny vede nakladatelství a agentura J.E.Friče a přátel Vetus Via . Na těchto stránkách najdete Kuběnovu biografii, bibliografii, audiografii apod., dále rozhovor, který s básníkem vedla Monika Rychlíková a live show Jiřího Kuběny z festivalu Potulný dělník 2001.

výřez z obrazu

Kromě básní a esejů vydal Jiří Kuběna v nakladatelství J.E.Friče Vetus Via pohádku ve verších. Její rozhlasovou verzi natočil v Českém rozhlase Brno režisér Zdenek Plachý, účinkují v ní Michal Zavadil a Martin Dohnal. Pohádka se vysílala na stanici Český rozhlas 2-Praha na Štědrý den roku 2000. Nyní si ji můžete poslechnout z následujícícho klipu:

Jiří Kuběna: Hledá se Micimaus Aneb Baron A Jeho Lvice


Autor nakladateli:
"V roce 1955 jsem jako mladý student poprvé prováděl na hradě Bítově, kde jsem poznal ještě současníky legendárního přítele zvířat, barona Haase. Od jeho hospodyně, slečny Louisy Suchomelové, jsem pak mnohokrát v hradní kuchyni - nejraději večer při svíčkách, nad prudce vonícím olejem, v němž se pražil právě chycený cejn a za pleskání karet nás všech s otevřenými ústy naslouchajících - slyšel i příběh o milované baronově Lvici Micimaus, jejím zmizení i šťastném návratu. A ten jsem tu už co kastelán na tomtéž hradě, po více než 40 letech, kdy jsem ho věrně choval v paměti a na srdci - a to přesně tak, jak ho tu z hřebenů našich bítovských střech dodnes roztrubují světu naši "bítovští kohouti", naše Aiolovy harfy - slokou jak náleží puškinskou, tak trochu škádlivou - také napsal: pro všechny budoucí naše děti - malé i velké. Jestli Vás zaujme, přečtěte si ho v mé knížce."


Hledá se Micimaus
Spustit audio