Ježíškova vnoučata rozdávala radost i v Brně. Paní Jarmila vzpomínala na lvici Mau i Afriku

22. listopad 2018

Projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata v loňském roce zaznamenal obrovský ohlas, proto se vrací v předvánočním čase i letos. A zájem není o nic menší než před rokem.

Paní Jarmilu, které je 94 let a žije v Domově pro seniory na ulici Okružní v Brně-Lesné, jsme navštívily s rozhlasovou kolegyní Danou Josefovou. Ta se pro paní Jarmilu stala Ježíškovým vnoučetem, když do Brna přijela s bezmála 170 cm měřící plyšovou lvicí.

Paní Jarmilka se svým dárkem, plyšovou lvicí Mau

S pomocí sociálních pracovnic si totiž paní Jarmila v rámci Ježíškových vnoučat splnila sen a vrátila se tak alespoň ve vzpomínkách o několik desítek let zpátky na východní pobřeží Afriky.

Osud i pracovní náplň ji v necelých třiceti letech zavála do Etiopie, kde jí krátce po jejím příjezdu přirostla k srdci lvice Mau. O tu se společně s manželem starali po dobu svého pobytu, který se protáhl na deset let.

„Víte, že úředním jazykem v Etiopii je amharština?“, ptá se nás paní Jarmila a dokonce nás překvapí i pár slovíčky, která si ještě pamatuje. Vzpomínala také na setkání s tehdejším císařem – Haile Selassie I. vládl Etiopii v letech 1930-1974, ale i na to, když si kanadský fotograf přijel nafotit Mau. Ze setkání s lvicí si odvezl roztrženou košili, dodává paní Jarmila s úsměvem.

Jak splnit přání lidem v domovech pro seniory, jak projekt Ježíškova vnoučata funguje a další informace najdete na webu www.jeziskovavnoucata.cz

autor: lop
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.