Ježíškova vnoučata rozdávala radost i v Brně. Paní Jarmila vzpomínala na lvici Mau i Afriku

22. listopad 2018

Projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata v loňském roce zaznamenal obrovský ohlas, proto se vrací v předvánočním čase i letos. A zájem není o nic menší než před rokem.

Paní Jarmilu, které je 94 let a žije v Domově pro seniory na ulici Okružní v Brně-Lesné, jsme navštívily s rozhlasovou kolegyní Danou Josefovou. Ta se pro paní Jarmilu stala Ježíškovým vnoučetem, když do Brna přijela s bezmála 170 cm měřící plyšovou lvicí.

Paní Jarmilka se svým dárkem, plyšovou lvicí Mau

S pomocí sociálních pracovnic si totiž paní Jarmila v rámci Ježíškových vnoučat splnila sen a vrátila se tak alespoň ve vzpomínkách o několik desítek let zpátky na východní pobřeží Afriky.

Osud i pracovní náplň ji v necelých třiceti letech zavála do Etiopie, kde jí krátce po jejím příjezdu přirostla k srdci lvice Mau. O tu se společně s manželem starali po dobu svého pobytu, který se protáhl na deset let.

„Víte, že úředním jazykem v Etiopii je amharština?“, ptá se nás paní Jarmila a dokonce nás překvapí i pár slovíčky, která si ještě pamatuje. Vzpomínala také na setkání s tehdejším císařem – Haile Selassie I. vládl Etiopii v letech 1930-1974, ale i na to, když si kanadský fotograf přijel nafotit Mau. Ze setkání s lvicí si odvezl roztrženou košili, dodává paní Jarmila s úsměvem.

Paní Jarmilka se svým dárkem, plyšovou lvicí Mau

Jak splnit přání lidem v domovech pro seniory, jak projekt Ježíškova vnoučata funguje a další informace najdete na webu www.jeziskovavnoucata.cz

autor: lop
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...