Jedna lékárna v okruhu 20 kilometrů. Pojišťovny rozdají šedesátce hůře dostupných lékáren 48 milionů korun na provoz

Jediná lékárna v obci a dojezdová vzdálenost k další je víc než deset minut autem. Takové hůře dostupné lékárny chtějí podpořit zdravotní pojišťovny částkou až 600 tisíc korun.

Nejmenší obcí ze všech, kde lékárna takovou podporu dostala, je Vranov nad Dyjí na Znojemsku. Žije v něm jen málo přes 800 obyvatel. Aby nemusela lékárna zavřít, městys jí už teď neúčtuje nájemné.

„Teď přes zimu je provoz trošku slabší, takže v průměru se tady věnujeme padesáti až šedesáti klientům denně,“ říká Alena Řídká. Jak vysvětluje lékárnice Zora Zoubková, kmenovou lékárnici tu mají pouze jednu. „Ale doplňujeme to lékárnicemi ze Znojma, které sem dojíždí. Dva stálé zaměstnance by tu nešlo uživit. To by pak znamenalo krácení otevírací doby, uzavření provozu v době nemoci nebo v době dovolené.“

Městys Vranov nad Dyjí

Aby lékárna ve Vranově udržela stávající provoz, je vázaná na pomoc tamního úřadu. „Obec nám vychází velmi vstříc. Od samého začátku provozujeme lékárnu bez nájmu – za to jsme nesmírně vděčni. Obávám se, že pokud bychom ještě museli platit nájem, tak by nám to asi finančně nevycházelo,“ dodává Zoubková.

Nejbližší další lékárna je ve Znojmě. To je z Vranova asi 20 km. „Kdyby lidé jezdili až do Znojma, tak je to pomalu celodenní výprava. A pro seniory by to bylo opravdu vyčerpávající.“

Podmínky pro uznání finančního příspěvku přibližuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. „Je to jediná lékárna v dané obci, dojezdová doba k další dostupné lékárně je větší než 10 minut osobním vozem. A lékárna v předchozím kalendářním roce vydala méně než 28 000 balení léčiv na recept hrazených z veřejného zdravotního pojištění.“

Celkem pojišťovny rozdají necelé šedesátce hůře dostupných lékáren 48 milionů korun. Nejvíce, tedy devět lékáren, je v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

autor: Petr Tichý
Spustit audio