Jediný svého druhu v Česku. Dřevěný čínský altán v parku slavkovského zámku nahradí replika
Čínský altán z konce 18. století v zámeckém parku ve Slavkově u Brna nahradí jeho věrná replika. Celodřevěný pavilon je výjimečná stavba, jediná svého druhu v Česku.
Odborná firma jej rozebrala na jednotlivé kusy a po prázdninách by měla na stejném místě sestavit nový altán. Zachovat bude možné jen některé prvky, většinu ostatních nahradí přesné kopie.
„Postupně ten altán rozebíráme… po tom, co se všechny konstrukce znovu prohlédly, tak se zjistilo, že se nejen nevyplatí, ale že už prakticky ani nejde ten stav zachránit,“ říká stavbyvedoucí Tomáš Kalábek.
V altánu se zachová jeden historizující prvek, což budou vstupní dveře – ty se zrekonstruují, pokud to bude možné. Celkový stav altánu je pro kompletní rekonstrukci nevhodný, jak vysvětluje Kalábek. „To dřevo je napadené buď hnilobou, je trouchnivé nebo už vlivem času tak degradovalo, že se nedá použít. Proběhla tu už jedna rekonstrukce, tuším v roce 1990 nebo 1995, kdy se horní část altánu už udělala jako novodobá. Takže historicky tady zůstávají jenom ty sloupy, a ty jsou v tak špatném stavu, že se nedají použít.“
Stavba repliky bude pod přísným dozorem památkářů, protože se jedná o národní kulturní památku. „Toto je snad jediný dřevěný altán pocházející z tohoto období v České republice,“ doplňuje mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová. Na konci 18. století se prý podobné dřevěné stavby nestavěly.
„Celková rekonstrukce má být ukončena do dubna příštího roku. My na to čerpáme dotační prostředky z evropských fondů, tady jsou rozpočtové náklady kolem 60 milionů korun a z toho altán vyjde na 2,5 milionu korun,“ doplňuje Petr Lokaj, vedoucí odboru správy majetku investic a rozvoje slavkovské radnice.
Po rekonstrukci by měl být altán co nejvíce zpřístupněn veřejnosti. „Chceme, aby se kolem něj pořádaly pikniky, aby tady byly i nějaké menší komorní koncerty. Také ho budeme chtít nabízet svatebčanům pro jejich svatební obřad,“ přibližuje budoucí využití památky Veronika Slámová.
Související
-
Svatý Antonín nebo Barbora? Brno může mít první tramvajový tunel s kaplí i patronkou
Kaple svatého Antonína je památkově chráněná novogotická stavba z 19. století v Brně u ulice Žabovřeské. Stojí v místech, kde do tří let vznikne tunel pro tramvaje.
-
Slavkovské sochy jsou sexy, říká o opravených barokních sochách restaurátor Červinka
Restaurátoři přes léto obnovili prvních jedenáct barokních soch v parku slavkovského zámku. Skončila tím první etapa restaurování vzácných barokních soch.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
-
‚Očividně neústavní.‘ Soud zablokoval Trumpův výnos o neuznávaní občanství dětem narozeným v USA
-
ŽIVĚ: Slavia v Evropské lize prohrává v Soluni 0:2. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Fotbalisté Plzně porazili 2:0 Anderlecht a slaví postup do další fáze Evropské ligy. Prosadili se Adu a Červ