Je nás tolik, že jsme potřebovali novou hasičárnu, říkají hasiči z Drnovic

20. listopad 2015

Jeden z největších sborů dobrovolných hasičů v České republice se nachází v Drnovicích na Vyškovsku. Tým, který funguje od roku 1893, má v současné době dvě stě třicet členů. A na svou práci jsou patřičně hrdí.

V obci stojí naproti sobě hasičky dvě. Stará a nová. Hasiči však využívají jen jednu. „Protože jsme se stále rozrůstali a starý dům byl v havarijním stavu, podařilo se nám s pomocí obce získat tuto budovu. Opravili jsme ji a před sedmi lety jsme se sem nastěhovali,“ popisuje starosta sboru Josef Umhaus.


Dobrovolné hasiče z Drnovic můžete podpořit v soutěži až do pátku 27. listopadu 2015 do 15.00 zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) DRNOVICE na číslo 900 11 04.
Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.

Hasičská jednotka vznikla v Drnovicích v roce 1893 po třech velkých požárech. „Tyto události přiměly místní občany i s nadučitelem Tomášem Sochorem založit sbor,“ vypráví bývalý starosta Svatopluk Smutník, který stál v čele čtvrt století.

Z počáteční historie ale drnovickým hasičům nezůstala žádná rekvizita. „Všechno shořelo v roce 1945 při osvobozování obce. Naše dokumentace se tedy datuje až od tohoto momentu,“ vysvětlil.

Drnovice jsou dalším místem, kde vedle sebe působí bývalý starosta se současným. A funguje jim to. „Mám dobrého nástupce, vychovali jsme si ho dobře. Byl jsem rád, že to Pepa vzal a chtěl pokračovat v práci, kterou jsem začal,“ chválí svého mladšího kolegu Smutník, který se v současné době věnuje hlavně výchově mladých hasičů.

SDH Drnovice

Mezi ně patří i tříletý Tonda Bastl, syn velitele Antonína Bastla. „Má za sebou už první dvě soutěže. I otec je hasič, navíc všichni tři jsme Tondové. Požární historie v naší i mnoha dalších místních rodinách sahá hluboko,“ chlubí se velitel.

Zásahů prý mají Drnovičtí docela dost. „V paměti nám utkvělo letošní léto. Vysoké teploty daly zabrat i hasičům. V pěti pracovních dnech jsme vyjížděli k pěti požárům v přírodním prostředí. Pracovat v takových teplotách v třívrstvém pracovním oblečení není nic příjemného,“ popisuje Bastl.

Jak je obvyklé, i tito hasiči se starají také o dění v obci. Organizují hasičský bál, dvakrát ročně sbírají železo, několik let se pod jejich taktovkou konají také svatofloriánské hody. Rádi tady soutěží dospělí i mladí. „V sobotu jsme pořádali už dvanáctý ročník soutěže v uzlování. Děti od tří do patnácti let vážou uzly na čas. V každé kategorii vyhrává ten nejrychlejší,“ říká velitel.

V každé partě se najde spousta historek. I hasiči z Drnovic jich pár v zásobě mají. „Jednou jsme měli veselý planý poplach. Když zazněla siréna, hráli zrovna naši chlapi fotbal. Seběhli se před hasičárnou, ale protože nikdo z nich neměl klíče, stáli tam chvíli nastoupení jen v trenkách,“ zakončil setkání bývalý starosta.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.