Jak šel čas s Broučky Jana Karafiáta zjistíte v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum ukazuje příběh knihy Broučci od Jana Karafiáta. V Uherském Hradišti jsou například k vidění originální ilustrace Jiřího Trnky nebo Ondřeje Sekory.

S veselým i trudným životem moudré Janinky, neposlušného Broučka a jeho kamarádky Berušky se v dětství seznámila většina z nás. Knížka evangelického faráře Jana Karafiáta s názvem Broučci vyšla ve zhruba stovce vydání.

Příběh stěžejního díla naší literatury teď mapuje Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Ukazuje na dvě stě padesát ilustrací od dvaceti autorů, včetně originálů Jiřího Trnky nebo Ondřeje Sekory. Knížku vydal Jan Karafiát vlastním nákladem poprvé v roce 1876.

První vydání Broučků. Neilustrované. Psal se rok 1876.

Na výstavě je k vidění nejen originál prvního vydání útlé knížečky, ještě bez ilustrací, ale například i 3D ilustrace, které při pohledu speciálními brýlemi plasticky vystupují z podkladu. „Jejich autorem je brněnský výtvarník a ilustrátor Aleš Čuma,“ vysvětluje kurátorka výstavy Marie Martykánová.

Na stěnách pak visí originály ilustrací. „Teprve až ve čtvrtém vydání byl osloven tehdy mladý a velice nadějný výtvarník Vojtěch Preissig, aby se ilustrování v roce 1902 ujal. Zpracoval život broučků krásný, takovým secesním, způsobem,“ poukazuje Martykánová.

Kurátorka výstavy  Marie Martykánová ukazuje vůbec první ilustrace Broučků, jde o originály. Namaloval je Vojtěch Preissig.

Broučci na jeho obrázcích mají hmyzí nožičky i vyboulená očička, která se v době vydání stala předmětem kritiky. Děti se jich prý bály.

Příběhy Jana Karafiáta ale ilustroval i Ondřej Sekora, i když jedním z nejznámějších ilustrátorů se stal Jiří Trnka.

Originály od Jiřího Trnky.

„Jsme rádi, že se nám originály podařilo získat, je jich tady devatenáct. Málokdo ví, že mezi rokem 1939 a 1945 vyšli Broučci celkem sedmnáctkrát. Je s podivem, že v té strašlivě těžké době se stále dařilo připomínat, kdo jsme a co jsou naše poklady,“ upozorňuje kurátorka.

Výstava Broučci Jana Karafiáta potrvá v galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti do 9. července.

autor: pes
Spustit audio