Jak se žije na jihu Moravy? Statistici se budou ptát ve více než tisícovce rodin

5. únor 2018

Český statistický úřad zahájil šetření životních podmínek.

O víkendu pracovníci Českého statistického úřadu začali obcházet vybrané domácnosti. Jen v Jihomoravském kraji jich bude bezmála 1 300. Statistici zjišťují, jak jsou lidé spokojení v různých oblastech života, jaké mají příjmy nebo jak hospodaří.

Tazatelé přinesou každé rodině čtyři dotazníky s různým zaměřením. Jeden se ptá na počet lidí žijící v domácnosti nebo na jejich vzdělání. Další dotazník zjišťuje, komu domácnost patří, kolik v ní lidé utrácejí nebo v jaké finanční situaci se nachází.

Zbylé dva dotazníky zahrnují otázky o jednotlivých členech domácnosti a o tom, jaká je jejich osobní spokojenost v různých oblastech života.

Výsledky průzkumu každoročně popisují sociální situaci v českých domácnostech. Mohou ovlivnit rozhodování o výši sociálních příspěvků nebo napoví, kolik domácností lze označit za chudé.

Pokud lidé neodpoví pravdivě, budou politici a úředníci vycházet ze zkreslených podkladů. Výsledky jdou důležité i pro vyhodnocení dopadů takových věcí jako jsou změny daní.

Počet zkoumaných domácností odpovídá poměrnému zastoupení obyvatel v kraji oproti zbytku republiky a výběr je náhodný.

Zkontrolujte si průkazy tazatelů

Statistici konkrétní domácnost navštěvují celkem čtyři roky po sobě. Je to proto, aby bylo možné sledovat dlouhodobý vývoj. Zároveň část oslovovaných domácností obměňují. V následujících týdnech poprvé v Jihomoravském kraji osloví celkem 520 domácností.

Lidé se nemusí bát, že by v souvislosti s průzkumem naletěli nějakému zloději nebo podvodníkovi.  Většina domácností dostává dopředu informační dopis. Každý pracovník se navíc prokáže občanským průkazem a kartou, na které je uvedeno jméno a šestnáctimístný kód.

Tem si mohou lidé ověřit na webových stránkách nebo telefonu Českého statistického úřadu. Informace o sběru dat mají i starostové a policisté. Účast v šetření je dobrovolná a anonymní. Zkušenost statistiků říká, že z nově oslovených domácností se podaří navázat spolupráci u přibližně tří pětin.

Zkoumání potrvá až do konce května.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související