Jak se suchovský kostel kvůli roztrhlé sukni propadl do země

10. červenec 2015

Horňácká vesnička Suchov byla založena během německé kolonizace v polovině 13. století. Původně se obec nazývala Suché Němčí a patřila k hradu Kanšperku, který stával na kopci nad obcí. V době česko-uherských válek byl však hrad poničen a dodnes se z něj zachovaly pouhé zbytky zdiva. A také pověst. Podle té stával u hradu nad Suchovem i kostel.

Jednou se do něj vypravila matka s dcerou na mši. Při vstupu do kostela se dcera zachytila fěrtúškem, tedy sukní, o plech korouhvičky. Fěrtúšek se roztrhl a dívka v rozčílení zvolala: „Ej, kdyby sas propadl!" Sotva to dořekla, tak se hrad s kostelem, s matkou, dcerou i všemi dalšími propadl do země a na jeho místě zůstala jen jáma s mokřinou. Dodnes, když na tomto místě pokleknete a přiložíte ucho k zemi, uslyšíte prý vyzvánět zvony.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.