Jaderná elektrárna Dukovany proměnila Jihomoravský kraj i Vysočinu. A názorově dělí společnost

Tento týden přebral vedení jaderné elektrárny Dukovany nový ředitel Roman Havlín. Ve funkci po pěti letech nahradil Miloše Štěpanovského. Zároveň letos elektrárna oslavila 35. výročí od spuštění zkušebního provozu. Na pomezí jižní Moravy a Vysočiny kromě výroby elektřiny přinesla tisíce pracovních míst, polikliniku, ale také intenzivnější dopravu.

Před 35 lety vysílal tehdy ještě Československý rozhlas o spuštění zkušebního provozu dukovanské elektrárny. Po necelé čtyři dekády se život místních začal postupně spojovat s areálem jaderné elektrárny.

Čtěte také

„Nedávno provedená studie Karlovy univerzity se zaměřovala na vliv elektrárny na zaměstnanost v širokém regionu. Kromě asi 3 000 míst pracovních míst v elektrárně, má sekundární dopad na více než 30 tisíc pracovních míst v okolí. Služby, obchody, kadeřnictví a podobně,“ říká mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Podle Bezděka si lidé nejvíce cení pohotovosti a autobusové dopravy. „Nejvytíženější trasa je Dukovany – Třebíč, ale jezdíme i směrem na Ivančice, do Moravského Krumlova, směrem na Znojmo či Mohelno. Běžně jsou tu v provozu každý den dvě ordinace praktických lékařů, nově od prosince loňského roku i dvě ordinace zubních lékařů,“ doplňuje mluvčí elektrárny.

Pro a proti novému bloku

Intenzivnější doprava ale vadí v některých přilehlých obcích, například nezávislé starostce Daně Jarolímové z Jamolic. „Jezdí tudy velká auta i spousta lidí do práce. Pokud se má stavět další blok, tak máme obavy z vysoké dopravní zátěže, která by mohla nastat.“

Naopak nezávislý starosta Jozef Targoš z Dobřínska plánované rozšíření elektrárny vítá. „Myslím, že lidé i čekají, že se bude stavět nový blok, protože to pomůže obci. Nějaký negativní vliv to, myslím, nemá.“

Dělníci by se stavbou nového bloku za zhruba 160 miliard korun měli začít do deseti let.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související