Iva Hüttnerová pro vás má recept na domácí jitrocelový sirup

Kdysi se mu říkalo král cest a dnes se na něj neprávem zapomíná. Jitrocel je jednou z letních lučních bylinek, která určitě stojí za povšimnutí.

Čerstvě utržený výborně ulevuje od svědění po štípnutí hmyzem nebo při drobných poraněních kůže. Můžete z něj vyrobit domácí mast na popáleniny a hemeroidy nebo masku na zklidnění pleti. A naše babičky nedaly dopustit na jitrocelový sirup. K jeho výrobě stačí tři hrsti čerstvého jitrocele a dva šálky pískového cukru. Do čisté sklenice vrstvěte střídavě cukr a jitrocel, dokud ji nenaplníte. Potom nechte na slunném místě stát dva dny a sirup slijte. Je výborný proti kašli a v lednici vydrží celou zimu.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová