Imobilní senioři z Brna starší 80 let můžou požádat o očkování proti covidu-19 u sebe doma

26. leden 2021

Brno dnes zahájilo provoz telefonní linky, kam můžou zavolat senioři starší 80 let, kteří se chtějí nechat naočkovat proti covidu-19 u sebe doma. Služba je určena výhradně pro nepohyblivé lidi, kteří se sami nedostanou do vakcinačního centra. Město totiž dostalo povolení k provozu dvou mobilních očkovacích týmů, které budou zajíždět k seniorům domů. Kam volat a kdy toto domácí očkování začne?

O návštěvu mobilního očkovacího týmu je možné požádat na telefonním čísle 771 135 452, a to každý všední den od 8 do 15 hodin. Číslo je na Polikliniku Zahradníkova, odkud budou mobilní očkovací týmy vyjíždět. Budou celkem dva, každý složený z lékaře, sestry a administrativního pracovníka. Senior musí během telefonátu nahlásit své jméno, bydliště a datum narození.

Jak upozornil lidovecký náměstek primátorky Petr Hladík, klienti brněnské pečovatelské služby už se objednávat nemusí. „77 imobilních klientů pečovatelské služby města Brna, kteří se chtějí nechat naočkovat, již v databázi máme. K tomu přibydou další, zhruba desítky pacientů. Od příštího týdne Poliklinika Zahradníkova udělá okruh, kdy budou v domácím prostředí očkování tito pacienti.

Kdy k nepohyblivým seniorům očkovací týmy přijedou?

To závisí na tom, kdy do Brna dorazí vakcína od společnosti Moderna. Ta má totiž oproti té druhé schválené vakcíně od firem Pfizer a BioNTech tu výhodu, že nevyžaduje skladování při teplotách -70 stupňů Celsia, ale stačí uskladnění v běžném mrazáku. A je tedy pro očkování v domácnostech vhodnější.

Seniorbus

Řada seniorů z té nejstarší věkové skupiny, které se očkování proti koronaviru aktuálně týká, sice není úplně nepohyblivá, ale cestování po městě je pro ně velmi obtížné. Obávají se třeba jet hromadnou dopravou do očkovacího centra. I jim nabízí Brno pomoc.

Můžou k dopravě využít Seniorbus, který provozuje brněnský dopravní podnik. Jízdu jím je možné objednat ve všední dny od 7 do 15 hodin na telefonním čísle 731 518 348. Seniorbus bude prioritně vozit ty seniory, kteří už dostali termín pro vakcinaci v některém z očkovacích center – ve Fakultní nemocnici Brno, Fakultní nemocnici u Svaté Anny nebo v centru na výstavišti.

Spustit audio

Související