Hustopečská radnice zvažuje přejmenování dvou železničních zastávek, Šakvice jsou proti

3. únor 2021

Hustopečská radnice zvažuje, že nechá přejmenovat železniční zastávky – Hustopeče u Brna a Šakvice. Obě stanice leží na katastru města a jejich označení není prý zcela přesné. Hustopeče jsou od roku 1992 bez přídomku „u Brna“ a název Šakvice není historicky věrný. Na názor se proto radní zeptali i místních.

Celkem hlasovalo 1 113 lidí – jen pro představu v Hustopečích žije asi 6 tisíc obyvatel. Nejvíce z nich zvolilo variantu Hustopeče-město a Hustopeče-dolní nádraží, tedy že by se stanice Hustopeče u Brna jmenovala nově Hustopeče-město a Šakvice pak Hustopeče-dolní nádraží. Tato možnost získala 323 hlasů. 125 lidí se v anketě vyjádřilo tak, že by zachovali současný stav a nic neměnili.

Anketa však závazná není, navíc byla anonymní. Radnice pouze chtěla znát názor místních. Teď zváží, zda se obrátí na drážní úřad a požádá jej o změnu. Místostarosta Bořivoj Švásta ze Strany zelených nechtěl blíže specifikovat, kdy přesně by to mohlo být.

Sousední Šakvice jsou zásadně proti

Vedení obce argumentuje tím, že změny způsobí jen zmatky a lidé se budou špatně orientovat a mohou se na cestách ztratit. I proto nezávislá starostka Drahomíra Dirgasová věří, že nakonec zvítězí zdravý rozum a názvy zůstanou stejné jako dosud. Nelíbí se jí ani samotná forma ankety – byla anonymní, lístky vhazovali lidé do papírových schránek na podatelnách městského úřadu a nikdo tak nemohl fyzicky zkontrolovat, zda třeba nehlasoval dvakrát nebo padesátkrát.

Spustit audio

Související