Hudbu hasičům pochválil prezident Masaryk

25. prosinec 2015

„Když nás operační důstojník letos v létě vyslal k požáru lesa v katastru naší obce v nočních hodinách, vyrazilo nás do akce s oběma našimi cisternami de facto osm... “

Tím pravým kronikářem je jeho předchůdce ve funkci Václav Havránek. Hasičům starostoval dlouhých třináct let. Členem sboru je ale mnohem déle. „Pamatuji si jeden noční výjezd k požáru. Společně s hasiči z okolních vesnic jsme vyjeli k teletníku v Žatčanech. Požár jsme ale nenašli, a tak jsme pro jistotu objeli okolní družstva. Všude byl klid. Až druhý den jsme zjistili, že Veřejná bezpečnost spletla názvy a teletník v Zakřanech mezitím shořel,“ vzpomíná Havránek.


Dobrovolné hasiče z Moutnic můžete podpořit v soutěži až do pátku 1. ledna 2016 do 15.00 zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) MOUTNICE na číslo 900 11 04.
Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.

Černým písmem se ale do kroniky sboru zapsalo datum osmého ledna 2002. Mezi dvěma hasiči, co zemřeli při požáru v brněnském kasínu v Nádražní ulici, byl i místní Jaroslav Gargula. Na jeho počest proto moutničtí každý rok v červnu pořádají závody. „Naše týmy jsou v hasičském sportu úspěšné. Věnují se mu i čtyři desítky dětí,“ tvrdí jednatelka Jitka Flodrová.

Možná kvůli velké členské základně, která čítá přes sto členů, si někteří místní zvolili hasičství jako povolání. „Ve sboru jsem odrostl až po profesionálního hasiče,“ potvrzuje šéf výjezdů Pavel Novotný.

SDH Moutnice

Za První republiky přijížděl do Hodonína prezident Tomáš Garrigue Masaryk i přes Moutnice na Brněnsku. Místní hasiči jej skrze obec doprovázeli za zvuku jejich vlastní hudby. Tu i doprovod členů místního sboru pak pochválil první československý prezident i v zápise do moutnické kroniky.

SDH Moutnice
SDH Moutnice
autor: Brněnský deník Rovnost
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka