Hudba z čarovné země aneb o muzice, která hraje udusané hlíně a zpívá rozkvetlým stráním moravských Kopanic

15. duben 2020

Říkávalo se, že je tam ke kamení blíž než k chlebu. Krásná krajina na moravsko-slovenském pomezí, bělokarpatské stráně tu jsou posety roztroušenými chalupami, rostou tu vzácné orchideje, bukové lesy jsou zdejšími katedrálami.

Lid tu dlouho byl stranou všeho velkého progresu, udržely se tu dlouho pověry a „bohování“ – čarování; vzdělání a vymoženosti sem pronikaly pomaleji. Díky odlehlosti se nám uchovaly překrásné „hrozenské šaty“ s velice archaickou stavbou; jsou vyšívané od hlavy až k patě. Kroj je to chudobný, ale krásný nad mnohé.

Zůstaly tu také nádherné písničky. Díky mnohým zpěvákům, muzikantům a sběratelům se zachovaly až do dnešních dnů.

Starý Hrozenkov, Vápenice, Žítková, Vyškovec, Lopeník – to je celé království, to je čarovná země – moravské Kopanice. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.