Hrozny sušené celou zimu už putují do lisu. První slámové víno ale bude až na Vánoce

Vinaři na jihu Moravy začali s lisováním hroznů pro výrobu slámového vína. Ta je náročná a zdlouhavá a věnuje se jí proto jen málo vinařů.

Je velmi sladké a za dvě deci zaplatí jeho milovník kolem čtyř set korun. Řeč je o slámovém víně. S lisováním hroznů pro jeho výrobu začali teď vinaři na jihu Moravy. Bobule několik měsíců sesychaly většinou na dobře větraných půdách a ztrácely tak přebytečnou vodu. Zůstal v nich jen sladký nektar. Právě ten se postupně změní v žádanou specialitu.

Ze střechy hrozny speciálním tubusem padají dolů přímo do lisu. Ve výrobní hale na vše dohlíží sklepmistr Oldřich Drápal, který v Popicích na Břeclavsku začal tuhle specialitu vyrábět v roce 1994 jako první u nás.

Začíná lisování slámového vína

„Je to všechno odrůda Pálava sklizená kolem sklepa na vinicích. Hrozny urazily asi tak 200 metrů pod střechu, kde sesychaly,“ přibližuje Drápal.

Začíná lisování slámového vína

Odrůdu Pálava vybrali výrobci pro její aromatičnost, která je pro přírodně sladká vína dobrá. „Také má poměrně pevnou slupku, takže vydrží několikaměsíční sesychání bez úhony,“ doplňuje sklepmistr.

Začíná lisování slámového vína

Po chvilce už z lisu vytéká čerstvý mošt. Vinařství uložilo před půl rokem pod střechu přibližně 5400 kilogramů hroznů. Po vylisování a všech dalších postupech by z nich mělo být okolo tisíce litrů hotového vína.

Začíná lisování slámového vína

„Díky pro nás na jihu Moravy kruté zimě byly podmínky letos ideální. Když mrzne, je sušší vzduch, takže i bobule lépe sesychají. Byly i fáze, kdy by se z toho dalo udělat něco jako ledové víno, protože hrozny máme pod střechou, ale není to vytápěný prostor, takže někdy byly promrzlé. Ale mráz naruší trochu slupku, takže i voda se pak může z bobulí lépe vypařovat,“ podotýká Oldřich Drápal.

Od lisu do lahve je ale ještě dlouhá cesta. První slámové víno ročníku 2016 by zákazníci mohli ochutnat letos na Vánoce.

autor: Štěpánka Kadlečková
Spustit audio