Hromadná doprava bez řidičů, balíky bez pošťáků. V Brně začaly veletrhy Urbis a Future Mobility

20. září 2022 11:00

Vystavovatelé představí od 20. září v Brně novinky v dopravě a poodhalí život ve městech budoucnosti. Začínají veletrhy Urbis a Future Mobility. Ty jsou určené pro obce, ale i veřejnost. Co firmy na brněnském výstavišti ukážou?

Například jedna brněnská firma vyvíjí autonomní roboty. Jsou to vozítka, která bez řidiče umí sama cestovat. Firma se ve vývoji soustředila na typ robota, který dokáže sám rozvážet zásilky. Zkrátka takový pošťák budoucnosti. Jakmile je auto naložené a vyjede k adresátovi, samo informuje o přesném čase doručení SMS zprávou. Je možné také v reálném čase sledovat, kde se zrovna nachází. Koncový zákazník pak pouze zadá PIN na dotykové obrazovce a otevře se mu příslušná přihrádka se zásilkou.

To je podobný princip jako stále přibývající zásilkové boxy, které se objevují i v menších obcích od doručovatelů jako je Zásilkovna, PPL a podobně. Akorát se tyto boxy vozí na malém autíčku, respektive plošině se čtyřmi koly, na kterou se dá potřebný modul namontovat. Místo boxů pro zásilky tam může být třeba automat na občerstvení. Vozítko je navíc elektrické, takže by v budoucnu nemělo mít problém doručit balíček do center měst, která plánují omezit vjezd autům se spalovacími motory.

Své produkty představí také firmy, které například vyrábí digitální mapy. Díky nim lidé dokážou plánovat co nejlepší trasy pro auta, kamiony, hasiče nebo i vyhledat vhodnou bezbariérovou cestu pro vozíčkáře.

Urbis: Minibus bez řidiče i konference

Inovacím a takzvaným chytrým městům se věnuje veletrh Urbis. Centrum dění bude v Pavilonu „A“ a jeho blízkém okolí. Lidé budou mít zřejmě i možnost se svézt autonomním minibusem, který bude na výstavišti testovat Centrum dopravního výzkumu. Minibus bez řidiče by totiž mohl být jedním z prvků chytrých měst budoucnosti. A nekončí to pouze u minibusů a autobusů, protože představeny budou i plány na autonomní tramvaj. K vidění bude také speciální dron, který umí kontrolovat mostní konstrukce.

V plánu je také několik konferencí. O čem budou? Především o výzvách, které před městy stojí. O digitalizaci samosprávy, už zmíněné autonomní mobilitě a s tím i spojené změně chování lidí ve městech, rozvoji sociálních a zdravotnických služeb i vzdáleného vzdělávání. Přednášky a debaty jsou určené především pro firmy, zástupce obcí a pro odborníky.  

Na čtvrtek 22. září je plánovaný doprovodný program pro veřejnost, připadá na něj Den čisté mobility a při té příležitosti bude na výstaviště vstup zdarma. Zájemci tak můžou navštívit před pavilonem A takzvané Demo City, jakési testovací nebo ukázkové město. V něm uvidí některá už zmíněná technologická a inovativní řešení.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy