Hrát nějaký míčový sport je pro mě nepředstavitelné, nemám týmového ducha, směje se Adam Ondra

27. říjen 2021

„Na lezení je potřeba nejen síla, ale i hlava,“ říká olympionik, lezec a držitel světových rekordů Adam Ondra, který je také autorem knihy Lezec tělem i duší.

Adam Ondra, který už jako 12letý patřil do desítky nejlepších lezců světa, má rád skály v Moravském krasu. „Tam jsem s rodiči začínal lézt, místní vápenec se velmi oklouzává, ty nejpopulárnější cesty jsou vyleštěné do takové míry, že připomínají mramor a spousta lezců to nemá rádo.“

„Nerad přeceňuji estetiku v lezení, jak ta cesta vypadá. Hledám spíš krásu pohybu. Skály u nás jsou zvláštně tvarované, člověk se tam musí vykroutit tělem. Člověk musí být kreativní, to mě při lezení baví!“

Čerstvě ženatý sportovec nosí snubní prsten na krku. „Mám ho zavázaný dračí smyčkou, což je můj oblíbený uzel.“ Svatba po osmi letech vztahu byla ovlivněna lezeckou vášní. „S manželkou Ivou jsme se brali v Itálii – na místě, kam jsme jako pár poprvé jeli společně na výlet.“

Lezení je sice individuální sport, ale vždycky potřebujete parťáka. „V boulderingu (druh lezení provozovaný bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí) si vezmete dvě matrace na záda a jdete, ale je to zábavnější v partě lidí. Nejsem týmový hráč, je pro mě nepředstavitelné, že bych se musel spoléhat na ostatní jako v nějakém míčovém sportu.“

Adam Ondra k plánům do budoucnosti: „Já už jsem teď zkoušel tolik těžkých cest a vím, že všechny do konce života nestihnu vylézt a to se stále objevují nějaké nové. Mým snem je udělat další cestu obtížnosti 9C, která je na světě jen jedna – v Norsku. No a v hlavě mám další olympiádu v roce 2024, protože ta letošní se příliš nepodařila,“ shrnuje Ondra.

Jak odpočívá Adam Ondra v přestávkách mezi lezením? Jaká je etika lezení na pískovci? A proč potřebují speciální péči konečky prstů? Poslechněte si v rozhovoru Jarky Vykoupilové!

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související