Historik umění Martin Číhalík navrací památkám krásu a řeší u toho malé detektivní případy

5. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Číhalík

Martin Číhalík při své práci občas nachází skryté poklady. V rozhovoru prozradí, jaký příběh se pojí s objevením sochy madony.

„V Paláci šlechtičen jsme nedávno restaurovali sochu madony a netušili jsme, že nás čeká velký detektivní příběh. Soška pochází z počátku 18. století, stála na oltáři a nic moc se o ní neví.

Je to nevelká socha, měří 110 cm. Po tom základním oskenování nás překvapilo, že je uvnitř zvláštně dutá. A tak jsme v ateliéru odšroubovali dvě destičky, které byly na zádech. Uviděli jsme opláštění torza sochy nějakou jinou sochou, kterou naši předci uctívali a nechtěli se jí zbavit. Byla pro ně důležitým symbolem a v podstatě na ní udělali nové tělo,“ popisuje objev historik umění.

Proč se vozí sochy do Fakultní nemocnice u svaté Anny? Kam rád jezdí do Itálie a co by Martin Číhalík ukázal turistům v Brně? Poslechněte si záznam Apetýtu.

autor: Lucie Hostačná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...