Havrani mají rádi zajímavosti z obchodů a umí si je i rozbalit, říká o přizpůsobivosti havranů ornitolog

4. leden 2022

Havran po staletí nevzbuzuje u lidí žádné velké sympatie, je poslem zimy a byl spojován se smrtí i s čarodějnictvím. Je to ale zajímavý a chytrý pták, který se dokáže přizpůsobit měnící se krajině a třeba se postarat o své slabší soukmenovce.

Přílet havranů vždy ohlašuje zimní období. Nejobvyklejším druhem, který k nám přilétá z Polska, Ruska a Běloruska, je havran polní. Prchá před chladem a u nás stráví zimu, aby pak pravidelně 13. března zvedl kotvy a odletěl zpátky na sever. Stříbřitým havranům ze severu se říká také Vikingové a střídají se s našimi havrany letními, kteří zas na zimu míří především do Francie.

Havran polní

„Je zajímavé, že havrani, kteří nejsou z nějakého důvodu schopní odletět (napadají třeba na křídlo), se soustřeďují na brněnském Ústředním hřbitově. Asi 50člennou skupinu tam přikrmují senioři a ptákům se dobře daří. Je to jakýsi havraní starobinec,“ zmiňuje zajímavý úkaz Zdeněk Machař z Ptačího centra a záchranné stanice pro volně žijící zvířata. Jinak v Brně havrani nocují například u Velodromu a obrovská skupina dosedá na střechy a kopule pavilonů brněnského výstaviště, kde vytváří takzvané černé zámky.

Havraní kolonie opatrují nejstarší havrani – mají největší zkušenosti a vytváří ostrahu či hlídky, kdy sedí na vyvýšeném místě a sledují okolí. Jakmile se objeví potenciální nebezpečí, spustí alarm a celé hejno se zvedne během vteřiny.

Pokud chcete přispět na provoz Ptačího centra a záchranné stanice, máte možnost zapojit se do sbírky, která trvá do konce ledna 2022. Další informace najdete na www.pomahamezviratkum.cz.

V dnešní době, kdy ustoupila do pozadí živočišná výroba, se havrani stahují stále blíž k lidským obydlím a do měst. Kontejnery nabízí lákavé „rychlé občerstvení“ a havrani jako všežravci jím rozhodně nepohrdnou. Jsou to nesmírně inteligentní a přizpůsobiví  ptáci, kteří nepadnou do žádné léčky.

Všude se ale podle Zdeňka Machaře tak dobře nemají. „V Rusku a Bělorusku se bohužel pořádají havraní hody, kdy lidi vyberou havranům z hnízda mladé a ti skončí na talíři s nádivkou. U nás se něco podobného dělo před mnoha lety u Mikulova, kdy se tímto způsobem likvidovala mláďata kavky. Naštěstí to přešlo. U nás jsou havrani celoročně hájení a jsou velice užiteční.“

Z jakého důvodu vzniká pověstný havraní vír? Je pravda, že straka krade blýskavé předměty a proč ubývá zpěvných ptáků? Poslechněte si rozhovor Jarky Eliášové nejen o havranech, ale i o drobných zvířatech a také o záchranné stanici pro volně žijící živočichy.

Spustit audio

Související