Galerie z ruky pro mě byla stejná vášeň jako divadlo, přiznává Stanislava Macháčková
V roce 1991 otevřeli manželé Macháčkovi na nejméně uvěřitelném místě – v malé obci Křižovice u Doubravníka, kde trvale žije pouhých 14 obyvatel a nejezdí tam ani autobus – Galerii z ruky. Když o projektu uvažovali, říkali si: „Ale je to tak strašně daleko, je to z ruky.“ A název byl na světě!
„Opustila jsem divadlo, které jsem milovala a octla jsem se z vysokých podpatků v Křížovicích. Najednou to byl úplně jiný život,“ vzpomíná Stanislava Macháčková na novou životní etapu, kdy se přestěhovala za svým manželem, sochařem Zdeňkem Macháčkem do odlehlé vesničky na Českomoravské vrchovině.
Ani jeden z nich ovšem nečekal, že se hned první vernisáž setká s takovým úspěchem. V srpnu roku 1991 totiž dorazilo 100 lidí a velký zájem návštěvníků i umělců provázel chod galerie celých třicet let. Galerie se postupně stala jakýmsi uměleckým centrem – vedle výstav známých umělců se v přilehlém amfiteátru, pořádaly koncerty i divadelní a literární podvečery, které vedl mimo jiné herec Lubor Tokoš či Alfréd Strejček.
V objetí krásné přírody
Galerii z ruky obklopuje nádherná příroda. „Ve městě člověk nevnímá přírodu tak intenzivně. Ve městě víte, že je jaro, že je teplo, ale tady to vnímáte celým tělem. Každý den je to jiné. A můj muž byl také zasažen přírodou – všechno se promítalo v jeho sochách. A já, když jsem sem přišla, jsem zjistila, že jim proto velice dobře rozumím,“ popisuje život v Křížovicích.
Po 30 letech provozu galerie zvažuje Stanislava Macháčková její uzavření, a proto také na jaře avizovala poslední výstavu. „Jenže nikdo mi nechce dovolit, abych zavřela.“ Svou pomoc jí nabídli například lidé z blízké Nedvědice.
A jak paní Macháčková shrnula uplynulá léta, věnovaná Galerii z ruky? „Největší radost mám z toho, že se galerie stala místem setkávání, že se sem budou lidé vracet, a že se sem budou vracet právě pro ten genius loci, protože jsou v krásné přírodě, se svými přáteli a mohou obdivovat krásné sochy a obrazy.“
Související
-
Kuličky pro brněnský orloj? Každá je jiná, vznikají i celé dny
Časostroj na náměstí Svobody v Brně si vysloužil mnoho přezdívek. Kuličky z něj jsou ale hitem. A málokdo ví, že jejich tvůrce má zastoupení v galeriích po celém světě.
-
Brno bude usilovat o titul Evropské město kultury. Skupiny a jednotlivci představili své vize
Brno má necelý rok na to, aby poslalo přihlášku do klání o Evropské hlavní město kultury. Tím se chce Brno stát v roce 2028.
-
Na základce jsem dostala trojku z výtvarky. Tvořit může každý, jen najít směr, říká malířka
Kromě obrazů vznikají pod jejíma rukama například i objekty, které vytváří z přírodních materiálů. Proč se zajímá o zvířata, která jsou nejčastějším námětem jejího díla?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.