FOTO: Nový kostel na Lesné bude kulatý s pětimetrovým duhovým oknem

Základní kámen kostela blahoslavené Marie Restituty posvětil papež Benedikt XVI.
Základní kámen kostela blahoslavené Marie Restituty posvětil papež Benedikt XVI.
Poklepáním základního kamene včera na brněnském sídlišti Lesná začala stavba nového kostela.

V Brně v úterý odpoledne slavnostně začala stavba nového kostela. Vyroste v centru nejstaršího tamního sídliště Lesná, hned vedle duchovního centra blahoslavené Marie Restituty v Nezvalově ulici. Této brněnské rodačce bude také zasvěcený.

Věřící o stavbu kostela na Lesné usilovali přes padesát let. S prostorem pro duchovní nebo kulturní centrum ostatně počítali už autoři sídliště. Nejprve budování kostela bránila politická situace, po roce 1989 zase komplikovaný výběr projektu a také nedostatek peněz.

V roce 2004 otevřela farnost duchovní centrum, které dodnes slouží ke konání bohoslužeb. Myšlenky na stavbu kostela se ale věřící nevzdávali. Dokazuje to i fakt, že si v roce 2009 při návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně od něj nechali požehnat základní kámen této stavby. Právě ten včera slavnostně poklepali.

Originální kostel bude mít kruhový půdorys.

Kostel bude mimořádný i svým vzhledem. Bude mít kruhový půdorys a zvonici se zvonkohrou. Architekt Marek Štěpán zvolil tvar kruhu, protože podle něj je znamením něčeho božského a současná liturgie má ke kruhu blízko.

U stropu kostela bude pětimetrové okno v barvách duhy.

Oblost stavby bude kontrastovat s hranatými tvary panelových domů a zajímavý bude také přístup denního světla. V horní části stavby bude po celém jejím obvodu asi pět metrů vysoké okno v barvách duhy a podle toho, z které strany bude svítit slunce, takovou bude mít světlo v interiéru barvu.

Kostel doplní zvonice se zvonkohrou

Podle místního faráře Pavla Hověze bude na stavbu a vybavení kostela potřeba si 100 milionů korun. Peníze získává farnost výhradně od soukromých dárců. Zatím vybrala asi 60 milionů korun. Počítá s tím, že si bude muset vzít i úvěr.

Stavba ubere parkovací místa

Stejně jako všechny stavby i budování nového kostela bude znamenat omezení pro obyvatele, kteří žijí v blízkosti staveniště. Stavební práce v podstatě začaly už před několika dny předáním a přípravou staveniště. Výkopové práce, které budou znamenat asi největší pohyb stavebních strojů, zeminy a materiálu, ale přijdou na řadu v příštích dnech.

Kostel na Lesné chtějí věřící postavit už přes padesát let.

Na ulicích, kudy budou auta stavbařů jezdit, jsou už teď značky se zákazem zastavení v místech, kde obyvatelé běžně parkují. Pro ně bude toto omezení značné. Vedení městské části slibuje, že dohlédne na to, aby stavbaři dodržovali podmínky stanovené ve stavebním povolení a pokud možno co nejméně stavbou obtěžovali obyvatele v okolí. Výstavba kostela, který bude jednou z největších podobných staveb v brněnské diecézi, má trvat víc než rok a půl.