Folklorní legenda Jožka Černý slaví 75. narozeniny

24. říjen 2017
Na moravskou notu

Právě dnes se dožívá významného životního jubilea 75 let zpěvák a nekorunovaný král moravských lidových písní Jožka Černý.

Poprvé veřejně vystoupil již ve čtyřech letech na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici a v roce 1948 se zde stal vítězem soutěže dětských zpěváků. Významný vliv na jeho zpěvnost měla sestra Květa, se kterou také často vystupoval. Trvalo ale ještě mnoho let, než se mu hudba stala i zaměstnáním.

Josef Černý se narodil 14. 3. 1942 v Čejči na Hodonínsku. Téměř celý život jej provázela lidová píseň. Vyučil se ale nejprve v oboru mechanik šicích strojů, poté krátce pracoval v Gumotexu Břeclav. Po základní vojenské službě byl řidičem z povolání, od roku 1969 pracoval deset let jako umělecký kovář a zámečník. Teprve potom, od roku 1979, se mu jeho celoživotní záliba stala profesí a stal se profesionálním zpěvákem lidových písní.

Díky svým interpretačním schopnostem, výraznému pěveckému projevu a hlasovému rozsahu se řadí mezi nejvýznamnější folklorní zpěváky své generace. Po celou pěveckou kariéru se orientuje především na prezentaci lidových písní z Podluží, ale svůj pěvecký repertoár čerpá i z okolních národopisných regionů včetně slovenské strany Pomoraví.

Vystupoval a spolupracoval s celou řadou cimbálových muzik, mezi něž patřil například Břeclavan, Podlužan, CM Petra Olivy nebo CM Ireny Mrázkové. V současnosti nejčastěji účinkuje s CM Gracia.

Nejvýrazněji se do povědomí posluchačů dostal - a největší část pěvecké kariéry spojil s Českým rozhlasem Brno a Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, s nímž natočil na 1200 hudebních snímků. Jako interpret lidových písní se však prosadil i s vybranými dechovými orchestry. Za všechny jmenujme například Moravanku.

V průběhu let se Jožka Černý stal jedním z nejoblíbenějších a nejuznávanějších zpěváků lidových písní. Svým libozvučným lyrickým tenorem dokázal oslovit masy posluchačů. Zejména v 70. až 90. letech 20. století byl významným popularizátorem lidové písně a stal se zřejmě nejznámějším představitelem komerční prezentace hudebního folkloru.

Mezi jeho nejvýraznější interpretační hity patří dnes už populární lidové písně: V Zarazicách krajní dům, Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa, Padá, padá rosenka, Ked sem išel z rána a mnohé další.

Je držitelem řady ocenění a vyznamenání. Mezi mnohými Vzorný pracovník kultury (Ministerstvo kultury, 1984), Zlatý mikrofon (Československý rozhlas, 1986), Artis Bohemiae Amicis - za šíření dobrého jména (Ministerstvo kultury, 2006), Cena Jihomoravského kraje (Hejtman Jihomoravského kraje, 2012). V roce 1987 získal od Supraphonu první zlatou desku v oblasti folkloru a od roku 1994 několik zlatých, diamantových či platinových desek od společnosti Multisonic.

Významné životní výročí Jožky Černého připomene i dnešní pořad Na moravskou notu, kde zazní nahrávky tohoto mimořádného zpěváka z archivu Českého rozhlasu Brno.

autor: Petr Mička

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.