Elektrody v mozku pomáhají potlačit projevy Parkinsonovy choroby

Neurolog Marek Baláž (vlevo) s pacientem Liborem Jašou, který má neurostimulátor už tři roky
Neurolog Marek Baláž (vlevo) s pacientem Liborem Jašou, který má neurostimulátor už tři roky

Dnes je Světový den Parkinsonovy choroby. V Česku jí trpí asi dvacet tisíc lidí. S čím se musí vyrovnat a jak je možné jim pomoct?

Dnes si připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby. Při ní postupně odumírají nervové buňky, které ovládají pohyb.

V Česku žije asi dvacet tisíc lidí s touto nemocí. Nejčastěji mají problémy s koordinací, řečí nebo se ztuhlostí svalů. Některé z pacientů, i když mají diagnostikovaného pokročilého Parkinsona, tyto problémy netrápí. A to díky malé krabičce - neurostimulátoru.

„Pan Jaša má v každé hemisféře jednu elektrodu, v levém podklíčku má ten stimulátor vnořený, vlastně skoro u srdce,“ ukazuje zdravotní sestra Veronika Pulkrábková voperovaný stimulátor na těle Libora Jaši.

Díky přístroji, který je velký asi jako krabička od sirek, může znovu hrát třeba svůj oblíbený ping pong. Dřív mu to Parkinsonova choroba nedovolovala.

„Já jsem měl třeba zárazy v chůzi a to prostě se zastavíte a nemůžete dát povel těm nohám, aby chodily. Což si normální člověk asi nedovede představit vůbec,“ popisuje pacient Fakultní nemocnice u Svaté Anny, příznaky, kterých se díky přístroji zbavil.

S sebou nosí pacient kapesní ovladač, kterým stimulátor může zapínat i regulovat.

Neurostimulátor pomáhá potlačovat projevy Parkinsonovy choroby

„Je to vlastně elektřina, která pravděpodobné působí jako rušička. Blokuje určité negativní rytmy. Zjistili jsme, že elektrická aktivita mozku se při tomto onemocnění změní. Významně se zlepšuje, nebo by se měla zlepšit, ztuhlost, zpomalenost a ten třas, na který to účinkuje velice dobře,“ popisuje lékař Marek Baláž z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Přístroj, který i s operací stojí asi milion korun, dostávají pacienti, u kterých už nezabírají léky. Neurostimulátor na rozdíl od nich funguje čtyřiadvacet hodin denně.

„To, s čím se pacienti potýkají, je omezený čas účinku léků. Jsou skutečně do určité míry odkázaní na to, aby své aktivity vykonávali v době nejvyššího účinku léků. Potom, kdy účinek klesá, jsou pohyby zhoršené, špatně chodí a podobně. Tato stimulace umožní, že je to zapnuté 24 hodin a velká část příznaků je po dobu toho delšího období odstraněná,“ dodává Baláž.

Podobný přístroj má pod kůží v Česku voperovaný asi šest set lidí.