Důležitá je rodinná pohoda a netahat si práci domů, říká otec krasobruslařů Březinových

15. březen 2022

Krasobruslení je dřina. Doprovází ho tvrdé pády i zranění, ale základem je umět se vždycky zvednout a pokračovat. Své o tom ví rodinný klan Březinů, který vládne českému krasobruslení. Jeho hlavou je otec Rudolf, který stojí za sportovními začátky svých dětí – Michala i mladší Elišky.

„Nevím, jak by mě hodnotili moje děti, kdyby měli ocenit moje pozitivní stránky coby trenéra,“ směje se Rudolf Březina a dodává, že se snaží o to, aby v jejich rodině přicházely na řadu i jiná témata než jen krasobruslení. „Práce by se neměla nosit domů, snažíme se to vytlačit a soustředit se i na jiné věci.“

Březina přiznává, že stále hledá cesty, jak závodníkům pomoct a také se vzdělávat. „Snažím se na tréninku moc nemluvit, naučil jsem se tenhle klidný přístup a vyhovuje to oběma stranám,“ svěřuje se trenér krasobruslení a otec dvou úspěšných dětí.

Zimní olympiáda v Pekingu byla pro Březinu i jeho dceru Elišku splněný sen. „Měli jsme stres z toho, aby se člověk udržel zdráv a mohl soutěžit, jinak organizace tam byla výborná a stadiony nádherné. Jediné co nás mrzelo, že jsme se nemohli podívat mimo areál a dát si kávu za branami olympijského stadionu.“

Jak prožívá závodní jízdy svých dětí? Co všechno obnáší práce trenéra a jakou sportovní filozofií se řídí? O tom si poslechněte v Apetýtu s Lucií Hostačnou.

autor: Lucie Hostačná
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.