Dolním Věstonicím se ulevilo, silnice do Pavlova je znovu průjezdná

5. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Znovu otevřená silnice v Dolních Věstonicích.

Mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku po více než třech letech opět jezdí auta. Silnice byla uzavřená kvůli sesuvům půdy od září roku 2014. Končí tím asi patnáct kilometrů dlouhá objížďka.

Práce na sanaci a stabilizaci svahu ještě neskončily. Otevření silnice umožnil stavební úřad na základě posudku statika. Ten řekl, že svah už je bezpečný, nepohybuje se a dopravní zátěž snese.

Silnice je kyvadlově průjezdná, a to pouze pro řidiče aut do 3,5t a také linkové autobusy. Povolení je platné od úterka až do konce srpna, kdy by měly práce na svahu pokračovat.

Kraj ale chce s firmou jednat o tom, aby i po tomto termínu byla silnice částečně průjezdná. Teď si lidé na změnu postupně zvykají. Tři roky trvající uzavírka měla obrovský vliv na život v Dolních Věstonicích.

Znovu otevřená silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem.

Dopady byly cítit i na ekonomice obce. Dolní Věstonice jsou totiž závislé na turistickém ruchu. Ze dne na den se museli především místní podnikatelé (majitelé penzionů, vinaři, restauratéři) vyrovnat s odlivem zákazníků.

Uzavřená silnice odřízla obec nejen od nedalekého Pavlova, kde je velký kemp a také archeopark, ale také zkomplikovala průjezd k dalším turistickým cílům v regionu.

Provozovatelka kempu v Dolních Věstonicích odhadla propad v tržbách o 50 až 70 procent. Ti, kdo z obce dojíždějí za prací, si museli každý měsíc připlatit na benzín asi tisícikorunu, což za tři roky uzavírky činí asi 42 tisíc korun.

Sanaci svahu prodloužily potíže se získáním dotace. Obec v minulosti opakovaně neuspěla s žádostí u ministerstva životního prostředí o dotaci na opravy vozovky a stabilizaci svahu. Pomoc poté minulý rok přislíbil Jihomoravský kraj, který část agendy převzal a dotaci získal. Kompletně hotovo by mělo být na konci roku 2018. Celkové náklady přesáhnou asi 65 miliónů korun.

 

Spustit audio

Související