Dokumentární záznam: Libor Kadlec Filípek - Žádné dívky, nic

28. květen 2014

V Zelném rynku uslyšíte výběr ze vzpomínkového večera, na němž o svém bratrovi – básníku, amatérském herci a fotografovi Liboru Kadlecovi, zvaném Filípek, hovořil Milan Kadlec.

Večer uvedl zlínský básník Pavel Petr, spoluúčinkovali Iva Bittová, Vladimír Václavek a další. Verše z Kadlecovy posmrtně vydané básnické knihy Žádné dívky, nic (Kniha Zlín 2009) přečte Jiří Valůšek v režii Zdeňka Kozáka.

Libor Kadlec – Filípek se narodil 23. února 1959 ve Zlíně. Absolvoval gymnázium, na umělecké obory a školy humanitního zaměření nebyl přijat (hlásil se na Fakultu filmové a televizní tvorby FAMU, na obor herectví – na pražské DAMU, následně na brněnskou JAMU a Pedagogickou fakultu UJEP v Brně). Nastoupil na VUT na elektrotechnickou fakultu v Brně, kterou po dvou letech studia opustil.

Pracoval pouze jako brigádník – knihovník v Sokolnicích a v Újezdě u Brna, noční vrátný a jako reprodukční fotograf ve zlínských tiskárnách. V Brně spolupracoval s Divadlem na Provázku a herecky se představil v legendárních Lyrických agresích. Dne 29. května 1982 po půlnoci tragicky zemřel (pod tramvají v ulici Hlinky v Brně) za ne zcela vyjasněných okolností.

Po jeho smrti byly jeho básně a deníky publikovány v samizdatovém Hostu, Moravských novinách, ve sborníku uspořádaném J. A. Pitínským – Uprostřed průmyslové noci (název sborníku dal jeden Filípkův verš), v Roku pro otevřenou kulturu. V roce 1990 se v nakladatelství Host připravovala kniha veršů, ale z vydání nakonec sešlo. Obsáhlý výbor z básní a deníků přinesla výtvarná revue Prostor Zlín v roce 2006. (zdroj: www.knihazlin.cz)

Spustit audio