Degustátoři ve Valticích hodnotí letošní svatomartinská vína. Kvalita je podle nich mimořádná

25. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Víno, degustace, vinařství, alkohol, láhve. Ilustrační foto

Tuzemští vinaři pošlou letos na trh více než 2,2 milionu lahví svatomartinského vína. Odhaduje to Vinařský fond. Je to v průměru o 400 tisíc více než vloni, kdy byla většina vinařských akcí kvůli protikoronavirovým opatřením zrušena.

Degustátoři v prvním kole hodnotili 280 vín od 63 firem. Nejvíce bylo vín bílých, a to odrůdy Müller Thurgau. Jen ta vína, která na stobodové stupnici získala alespoň 80 bodů, mohou nést známku Svatomartinské. Tentokrát komise vyřadily 12 vzorků, takže uspělo více než 95 % vín. Podle degustátorů je jejich kvalita mimořádná, jsou svěží, aromatická a šťavnatá. A to i přesto, že na výrobu měli vinaři letos daleko méně času než v minulých letech – vinobraní totiž začalo v průměru o 14 dnů později než obvykle.

Zájem zákazníků o svatomartinská vína

Zájem je podle Vinařského fondu stabilní, jen vloni nebyl prodej svatomartinských vín kvůli pandemii koronaviru úplně jednoduchý. Košty a další vinařské akce byly zrušené, restaurace fungovaly pouze v omezeném režimu. Tomu se museli podřídit i vinaři, na trh poslali pouze 1,8 milionu lahví. Letos to má být zhruba o 400 tisíc více. Podle tradice je zájemci poprvé otevřou a ochutnají 11. listopadu, například i na koštu na náměstí Svobody v Brně, akcí ale bude více napříč celou republikou.

Trvanlivost těchto mladých vín není omezena na listopad. Someliéři svatomartinská vína doporučují klidně i na vánoční tabuli nebo k velikonoční nádivce.

Spustit audio

Související